CFD dobrą metodą na dywersyfikację portfela

Kontrakty różnic kursowych to ciekawa alternatywa dla inwestorów. Zanim zaczną handlować, muszą zwrócić uwagę na kilka kruczków.

Aktualizacja: 07.02.2017 00:22 Publikacja: 31.01.2015 15:26

O potencjale oraz ryzyku związanych z inwestowaniem w CFD można się było przekonać 15 stycznia. Po d

O potencjale oraz ryzyku związanych z inwestowaniem w CFD można się było przekonać 15 stycznia. Po decyzji Narodowego Banku Szwajcarii o rezygnacji z obrony kursu franka ten dynamicznie się umocnił. O godzinie 10.25 za szwajcarską walutę płacono 3,5 zł, a 20 minut później kurs wynosił 4,7 zł. Jeśli ktoś posiadał wówczas otwartą pozycję długą w kontrakcie na CHF/PLN o wielkości 1 lota (100 000 CHF), to 20 minut później był bogatszy o około 120 000 zł. Druga strona transakcji, posiadacz krótkiej pozycji, odnotowała natomiast identyczną stratę. Takie zmiany kursu zdarzają się rzadko, jednak dobrze pokazują, że chciwe korzystanie z CFD może prowadzić do bankructwa.

Foto: GG Parkiet

Dostęp do większości światowych rynków, wysoka dźwignia finansowa, odpowiednia płynność oraz proste zasady handlu to cztery główne zalety kontraktów na różnicę kursową CFD (od ang. Contract For Difference). Instrumenty te mają w swojej ofercie niemal wszyscy brokerzy foreksowi. Za pomocą tych kontraktów można zdywersyfikować swój portfel, zabezpieczyć pozycję z rynku bazowego lub po prostu spekulować. Postaramy się przybliżyć specyfikację CFD i pokazać kwestie, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas handlowania tym instrumentem.

Pozostało 94% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Polska ma dużo do zrobienia na rynku ładowarek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Parkiet PLUS
Jaką strategię przyjąć na rynku długu?
Parkiet PLUS
Wzrost kosztów odsetkowych wywoływał recesję w USA
Parkiet PLUS
Nieruchomości: Sprzedający godzą się z rzeczywistością
Parkiet PLUS
W Polsce rośnie znaczenie piłki nożnej
Parkiet PLUS
Ruch Chorzów ponosi straty