Branża gier komputerowych na warszawskim parkiecie jest reprezentowana nie tylko przez notowane na dużym parkiecie CD Projekt i CI Games, ale też przez kilku mniejszych producentów, których akcjami można handlować na NewConnect. Przez długi czas faworytem inwestorów z tego grona był Nicolas Games, który umiejętnie „sprzedawał" informacje na temat „Afterfall: Insanity". Tytuł mimo bardzo dużego budżetu (sięgnął ok. 10 mln zł), okazał się jednak porażką co miało przełożenie na wyniki spółki i jej wycenę rynkową. Klapa Nicolas Games na kilka kwartałów skutecznie „wyleczyła" inwestorów od kupowania akcji producentów gier wideo z małej giełdy.
Międzynarodowy sukces
Sytuację tę zmieniła dopiero listopadowa premiera „This War of Mine" („TWoM") autorstwa 11 bit studios. Warszawskie studio, znane wcześniej z produkcji gier z serii „Anomaly", niewielkim kosztem (budżet nie przekroczył 2 mln zł) stworzyło tytuł, który przez kilkanaście dni okupował pierwsze miejsce na największej światowej platformie do sprzedaży gier w wersji cyfrowej przez Internet, czyli Steam. Dzięki temu nakłady na produkcję „TWoM" zwróciły się już po pierwszym weekendzie. Informacje o sukcesie gry skutkowały eksplozją notowań 11 bit studios, które w krótkim czasie wzrosły do 80 zł z 9 zł.
Gra, której bohater musi przetrwać w oblężonym mieście (wojna widziana jest oczami cywila), cały czas bardzo dobrze się sprzedaje. Jest w pierwszej dwudziestce na Steam. Przedstawiciele 11 bit studios szacują, że dotychczasowe przychody z tego tytułu to zaledwie ok. 20 proc. przychodów możliwych do osiągnięcia w całym cyklu życia gry. Giełdowa spółka zapowiada w II kwartale wypuszczenie „TWoM" w wersji na urządzenia mobilne. Grzegorz Miechowski, prezes spółki deklaruje, że 11 bit studios planuje w tym roku jeszcze jedną premierę związaną z „TWoM", której potencjał sprzedażowy może być porównywalny z bazową wersją gry. Równolegle firma pracuje nad kolejnym dużym tytułem o roboczym tytule „Industrial". – Naszym zdaniem to gra o większym potencjalne komercyjnym i sprzedażowym niż „TWoM" – mówił na niedawnej konferencji prasowej Miechowski.
Dla kierowanej przez niego spółki produkcja gier nie jest jedynym źródłem przychodów. 11 bit studios rozwija też uruchomiony w kwietniu ub.r. serwis Games Republic, który sprzedaje gry w wersji cyfrowej (podobny model ma CD Projekt z GOG.com). Firma chce też wydawać gry innych producentów (11 bit launchpad).
Zyskowny Free-2-Play
Zupełnie inną strategię działania ma Vivid Games. Firma stawia na gry na urządzenia mobilne. Jej największym sukcesem nadal pozostaje „Real Boxing", mimo że od premiery minęło już ponad dwa lata. „Godfire: Rise of Prometheus", tworzony wspólnie z firmą Platige Image (jest notowana na NC), który debiutował w 2014 r., cieszy się daleko mniejszym zainteresowaniem.