Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.10.2015 01:12 Publikacja: 18.10.2015 16:44
Samo powstrzymanie się Rezerwy Federalnej przed zmianą polityki może nie wystarczyć do przedłużenia hossy.
Foto: Bloomberg
Trudno jednoznacznie ocenić, kto zwycięży w tej rozgrywce. Polityka pieniężna przez kilka ostatnich lat miała wielką moc napędzania zwyżek na giełdach. To w niej inwestorzy upatrywali nadziei i szansy na przezwyciężenie gospodarczej zapaści po globalnym kryzysie finansowym, korzystając też z dobrodziejstw taniego pieniądza. Wydawało się, że po siedmiu latach monetarnej stymulacji musi nadejść ożywienie. Tymczasem nie tylko wciąż go nie widać, ale wręcz pojawiają się poważne zagrożenia, zwiastujące kolejny okres spowolnienia wzrostu. Europa, Chiny, Japonia rynki wschodzące i kraje surowcowe to przypadki słabeuszy, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Teraz wszystko wskazuje na to, że jeden z niewielu, jeśli nie jedyny jasny punkt na gospodarczej mapie świata, czyli Stany Zjednoczone, także dostaje zadyszki. A Fed, już szykujący się do zapalenia zielonego światła dla wzrostu stóp procentowych, po raz kolejny będzie musiał powiedzieć „czekam". Samo powstrzymanie się Rezerwy Federalnej przed zmianą polityki może nie wystarczyć do przedłużenia hossy, ale patrząc na w stronę EBC, Banku Japonii i Ludowego Banku Chin, byki mogą liczyć na jeszcze trochę czasu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas