Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.12.2015 12:22 Publikacja: 05.12.2015 12:22
Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, nie tylko nie wcielił się w rolę Świętego Mikołaja, ale wręcz rozczarował inwestorów. Indeksy giełdowe tąpnęły.
Foto: Archiwum
Mario Draghi nie tylko nie wcielił się w rolę Świętego Mikołaja, ale wręcz rozczarował czwartkowymi decyzjami, co było aż nadto widoczne w reakcjach inwestorów. Wydaje się jednak, że oczekiwania były ulokowane zbyt wysoko. Na pierwszy rzut oka rynki dostały całkiem sporo. Było i obniżenie stopy depozytowej, i znaczne przedłużenie terminu obowiązywania skupu obligacji, i rozszerzenie jego zakresu o papiery dłużne samorządów. Zabrakło jedynie zwiększenia skali zakupów z dotychczasowych 60 mld euro miesięcznie. Prawdopodobnie właśnie ten ostatni element oraz obniżenie prognozy inflacji na 2016 r. z 1,1 do 1 proc. były powodem gwałtownej reakcji na rynkach. Jej efekt to sięgające 3,6 proc. spadki indeksów w Paryżu i Frankfurcie oraz przede wszystkim zaskakująco silne, sięgające 3 proc., umocnienie się euro wobec dolara. Kurs wspólnej waluty poszedł w czwartek w górę z 1,052 do 1,092 dolara, fundując jedną z najmocniejszych dziennych zmian w historii rynku i tym samym lodowaty prysznic inwestorom obstawiającym osłabienie euro. Niedźwiedzie nastroje przeniosły się na Wall Street, gdzie w czwartek indeksy zniżkowały po ponad 1,4 proc. Najbliższe dni powinny stać pod znakiem poszukiwania chwilowej równowagi na rynkach finansowych i pozycjonowania przed zbliżającym się posiedzeniem Fedu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas