Nie jestem znawcą motocykli, ale nie sposób powstrzymać się przed opisaniem tak wyjątkowej maszyny, która od ośmiu dekad budzi zachwyt i emocje wielbicieli jednośladów.
Sokoły produkowane były w latach 1934–1939 w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie. Nazwa powróciła na krótko po wojnie, gdy model Sokół 125 wytwarzały od 1947 do 1950 roku Państwowe Zakłady Samochodowe nr 2 w Warszawie. Jednak to te przedwojenne modele: 600 i 1000, zdobyły serca tysięcy motocyklistów, nie tylko polskich. Woziły cywilów i wojskowych, stanowiąc ważny element wyposażenia armii. Tuż przed wojną wprowadzono jeszcze model Sokół 200, wyprodukowany jednak w nielicznej serii.