W procesach fuzji i przejęć inwestorzy bardzo często korzystają z usług i doświadczeń zewnętrznych doradców, aby otrzymać wiarygodne informacje na temat potencjalnego celu przejęcia. Zazwyczaj przeprowadzane przeglądy due diligence dotyczą kwestii finansowych, podatkowych i prawnych, które mają na celu ujawnienie wielu cennych informacji na temat historycznej i bieżącej działalności spółki oraz pozwalają inwestorowi na ocenę dotychczasowego rozwoju spółki i ryzyka związanego z jej działalnością. Dobre zrozumienie tych obszarów ryzyka oraz zabezpieczenie się przed ich potencjalnymi konsekwencjami w umowie nabycia udziałów jest niezwykle istotne. W przeciwnym razie inwestor mógłby kupić kota w worku i, przykładowo, odpowiadać za ryzyka podatkowe związane z działalnością prowadzoną przez spółkę pod władzami jej poprzednich właścicieli.
Przyszłość ważniejsza od przeszłości
Co natomiast należy zrobić, aby zdobyć komfort odnośnie do przyszłości spółki? Koniec końców, jej przyszłość i możliwości wzrostu wartości udziałów nabytych przez inwestora są dla niego jeszcze ważniejsze niż przeszłość. Due diligence komercyjne (ang. commercial due diligence) lub inaczej analiza rynku oraz jego perspektyw, jak również pozycji rynkowej spółki, jest z pewnością jedną z ciekawych możliwości zgłębienia tego obszaru. Z naszych obserwacji wynika, że analizy tego typu są dużo rzadziej wykonywane w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej niż na rynkach rozwiniętych. Komercyjne due diligence wymagane jest przede wszystkim przez fundusze private equity oraz inwestorów zagranicznych, którzy niekoniecznie posiadają wystarczającą wiedzę na temat rynku, na którym operuje cel przejęcia. Obecnie obserwujemy, że usługi komercyjnego due diligence zaczynają interesować inwestorów strategicznych znających dany rynek, którzy chcą w ten sposób dodatkowo uzasadnić decyzje dotyczące przejęcia przed swoimi zarządami i radami nadzorczymi. Ze względu na wspólne obszary due diligence finansowego i komercyjnego oraz fakt, że się one wzajemnie uzupełniają, warto rozważyć, by te analizy były wykonywane łącznie.
Głównym celem finansowego due diligence jest przekazanie inwestorowi wiarygodnej informacji dotyczącej wyników finansowych oraz sytuacji finansowej spółki, jak również wskazanie znaczących obszarów ryzyka, które mogą mieć wpływ na finalną cenę nabycia spółki lub zniechęcić inwestora do transakcji (tzw. deal-brakers). Analizy te są zazwyczaj przeprowadzane na podstawie historycznych wyników (uwzględnionych w statutowych lub zarządczych raportach finansowych) oraz wyczerpujących wywiadów z kluczowymi pracownikami spółki (tj. głównie kadrą zarządzającą średniego i wyższego szczebla). Dzięki finansowemu due diligence inwestor powinien być w stanie zrozumieć czynniki wpływające na biznes oraz móc dokonać oceny wyników spółki. Ponadto inwestor powinien zidentyfikować wszelkie zdarzenia, które można uznać za niereprezentatywne dla normalnego toku działalności spółki, i w należyty sposób odzwierciedlić je w modelu wyceny oraz wpisać odpowiednie zabezpieczenia przed zidentyfikowanymi obszarami ryzyka do umowy nabycia udziałów.
Rynek, atrakcyjność i perspektywy
Cele komercyjnego due diligence są inne, co wynika głównie z nastawienia na analizę przyszłości rynku i spółki. Po pierwsze, jest to zaprezentowanie czynników mających największy wpływ na rynek, jego atrakcyjność oraz perspektywy wzrostu. Wiąże się to też z analizą obszarów ryzyka związanych z danym rynkiem, w tym np. proponowanych lub ostatnio wprowadzonych zmian legislacyjnych, potencjalnych zmian w zachowaniu konsumentów, wprowadzenia nowych oraz rozwoju obecnych dóbr substytucyjnych, nowych graczy (w tym analizą barier wejścia i wyjścia), wprowadzenia nowych technologii i innowacji itd. Po drugie, elementem komercyjnego due diligence jest prezentacja pozycji rynkowej spółki, jej bezpośrednich konkurentów oraz charakterystyka drogi, którą podmioty te przebyły, aby te pozycje osiągnąć. W rezultacie prezentowany jest unikalny model biznesowy spółki oraz jego porównanie do modeli biznesowych podmiotów konkurencyjnych. Wyniki tych analiz łączy się z oceną projekcji finansowych przygotowanych przez zarząd spółki i w efekcie powstaje szeroka analiza prezentująca sytuację rynkową spółki oraz jej perspektywy wzrostu, która jednocześnie uwypukla ryzyka mogące wpłynąć na realizację projekcji finansowych.
Połączenie finansów i komercji
Komercyjne due diligence jest również potężnym narzędziem w procesach M&A dla strony sprzedającej (ang. vendor due diligence). Takie analizy są często wykorzystywane w celu uwiarygodnienia założeń przyjętych przez zarząd w przygotowaniu prognoz finansowych i planów biznesowych, a ich potwierdzenie przez niezależnego doradcę może mieć znaczący wpływ na oczekiwany poziom ceny sprzedaży.