W budowie jest dziś 670 tys. mkw. centrów handlowych. Do najważniejszych nowo powstających obiektów można zaliczyć centrum Posnania w Poznaniu (98 tys. mkw.), Wroclavia we Wrocławiu (64 tys. mkw.), Forum Gdańsk (62 tys. mkw.), Galerię Północną w Warszawie (64 tys. mkw.), Serenadę w Krakowie (42 tys. mkw.) oraz Gemini Park Tychy (36 tys. mkw.) – wylicza Agata Czarnecka, zastępca dyrektora w dziale doradztwa i badań rynku CBRE.
Dodaje, że na rynku widać wzrost znaczenia e-commerce. Na przykład firma LPP zdecydowała o rozszerzeniu oferty e-zakupów, CCC sfinalizowało zakup 74,99 proc. akcji Eobuwie.pl, Venezia uruchomiła dostawę towaru tego samego dnia w wybranych miastach, a nowa marka z portfela Inditexu – Uterque – zadebiutowała na polskim rynku handlowym za pomocą kanału e-commerce.
Odbierz towar w galerii
Zdaniem ekspertów, choć trend internetowej sprzedaży nie stoi w sprzeczności z tradycyjnym handlem, to właściciele i zarządcy galerii wiedzą, że na samych zakupach koncepty ich obiektów nie mogą się opierać.
Marek Kaszewski, dyrektor Centrum Posnania, które buduje firma Apsys, przyznaje, że wzrost sprzedaży online nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie centrów handlowych.
– Zmienia się funkcja centrów: z handlowej na miejsce do spędzania wolnego czasu. Konsumenci w galeriach poszukują nowych doświadczeń i emocji, których nie odnajdują w sprzedaży online i tradycyjnie rozumianym handlu. Dlatego w Posnanii aż 25 proc. przestrzeni przeznaczone jest na sferę lifestyle. To właśnie w niej klienci odnajdą restauracje, kulturę, sport i rozrywkę, czyli to, co wypełnia nowoczesny styl życia – opowiada Marek Kaszewski.