Zwyżka podszyta strachem

S&P500 zbliża się do rekordu mimo niepewnych fundamentów. MSCI EM idzie w górę mimo perspektywy podwyżki stóp przez Fed. Europejskie indeksy trzymają się nieźle mimo obaw o Brexit.

Publikacja: 12.06.2016 10:59

Im bliżej terminu referendum w Wielkiej Brytanii, tym więcej niepewności dotyczących jego rezultatu.

Im bliżej terminu referendum w Wielkiej Brytanii, tym więcej niepewności dotyczących jego rezultatu. Wyniki sondaży, których trafność przewidywania poddawana jest w wątpliwość, wskazują na niewielką przewagę zwolenników wyjścia z Unii Europejskiej, zaś zakłady bukmacherskie sygnalizują zdecydowanie odmienny scenariusz.

Foto: Archiwum

S&P500 pokonał w minionym tygodniu poziom lokalnego szczytu z listopada ubiegłego roku i najwyraźniej szykuje się do ataku na historyczny rekord z maja 2015 r. Czwartkowy niewielki spadek nie przekreśla takiego rozwoju sytuacji, choć sygnalizuje, że prawdopodobnie nie obędzie się bez walki. O jej losach może zdecydować kończące się w środę posiedzenie Rezerwy Federalnej i komunikat, jaki po nim zostanie wysłany, oraz jego interpretacja. Oczekiwanie może sprzyjać pogłębieniu się korekty, zaś powstrzymanie się Fed przed podwyżką i w miarę stonowane deklaracje Janet Yellen co do przyszłych ruchów mogą stanowić dobrą okazję do jej zakończenia i sfinalizowania zarysowanego scenariusza. Jego fundamentalne uzasadnienie to już zupełnie inna sprawa. O ile napływające ostatnio dane makroekonomiczne nie są jednoznaczne, o tyle najnowsze prognozy nie pozostawiają wątpliwości. OECD obniżył szacowaną dynamikę PKB Stanów Zjednoczonych na 2016 r. z 2 do 1,8 proc., a Bank Światowy ściął swój szacunek z 2,7 do 1,9 proc. Dodatkowo, pewnym wyzwaniem intelektualnym staje się interpretacja diametralnie odmiennych kierunków polityki pieniężnej Fedu i EBC, gdy wziąć pod uwagę, że jednocześnie OECD podwyższyła prognozę dla gospodarki strefy euro do 1,6 proc., a Bank Światowy obniżył swoją minimalnie, także zakładając wzrost w Eurolandzie o 1,6 proc. Tym samym perspektywy koniunktury między Europą a USA mocno się do siebie zbliżyły, za sprawą równania tej pierwszej w górę, a drugiej w dół. W tej sytuacji można by się spodziewać, że Mario Draghi zacznie się szykować do zapowiedzi zakończenia cyklu nadzwyczajnych działań, a Janet Yellen zakomunikuje wkrótce możliwość obniżenia stóp procentowych. W „realu" wcale się jednak na to nie zanosi.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy