Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.06.2016 10:59 Publikacja: 12.06.2016 10:59
Im bliżej terminu referendum w Wielkiej Brytanii, tym więcej niepewności dotyczących jego rezultatu. Wyniki sondaży, których trafność przewidywania poddawana jest w wątpliwość, wskazują na niewielką przewagę zwolenników wyjścia z Unii Europejskiej, zaś zakłady bukmacherskie sygnalizują zdecydowanie odmienny scenariusz.
Foto: Archiwum
S&P500 pokonał w minionym tygodniu poziom lokalnego szczytu z listopada ubiegłego roku i najwyraźniej szykuje się do ataku na historyczny rekord z maja 2015 r. Czwartkowy niewielki spadek nie przekreśla takiego rozwoju sytuacji, choć sygnalizuje, że prawdopodobnie nie obędzie się bez walki. O jej losach może zdecydować kończące się w środę posiedzenie Rezerwy Federalnej i komunikat, jaki po nim zostanie wysłany, oraz jego interpretacja. Oczekiwanie może sprzyjać pogłębieniu się korekty, zaś powstrzymanie się Fed przed podwyżką i w miarę stonowane deklaracje Janet Yellen co do przyszłych ruchów mogą stanowić dobrą okazję do jej zakończenia i sfinalizowania zarysowanego scenariusza. Jego fundamentalne uzasadnienie to już zupełnie inna sprawa. O ile napływające ostatnio dane makroekonomiczne nie są jednoznaczne, o tyle najnowsze prognozy nie pozostawiają wątpliwości. OECD obniżył szacowaną dynamikę PKB Stanów Zjednoczonych na 2016 r. z 2 do 1,8 proc., a Bank Światowy ściął swój szacunek z 2,7 do 1,9 proc. Dodatkowo, pewnym wyzwaniem intelektualnym staje się interpretacja diametralnie odmiennych kierunków polityki pieniężnej Fedu i EBC, gdy wziąć pod uwagę, że jednocześnie OECD podwyższyła prognozę dla gospodarki strefy euro do 1,6 proc., a Bank Światowy obniżył swoją minimalnie, także zakładając wzrost w Eurolandzie o 1,6 proc. Tym samym perspektywy koniunktury między Europą a USA mocno się do siebie zbliżyły, za sprawą równania tej pierwszej w górę, a drugiej w dół. W tej sytuacji można by się spodziewać, że Mario Draghi zacznie się szykować do zapowiedzi zakończenia cyklu nadzwyczajnych działań, a Janet Yellen zakomunikuje wkrótce możliwość obniżenia stóp procentowych. W „realu" wcale się jednak na to nie zanosi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas