Giełdowe spółki chętnie inwestują w rozwój szkolnictwa zawodowego

Firmy szczególnie często obejmują patronatem klasy i kierunki kształcenia, które związane są z ich działalnością. Dzięki temu mogą pozyskiwać wykwalifikowaną kadrę dostosowaną do ich potrzeb.

Aktualizacja: 15.06.2016 01:18 Publikacja: 14.06.2016 16:24

Wspieranie szkolnictwa zawodowego pomaga wielu przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowa

Wspieranie szkolnictwa zawodowego pomaga wielu przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników, uniezależnia ich od koniunktury na rynku pracy oraz tworzy dobry wizerunek takich podmiotów.

Foto: Archiwum

Giełdowe spółki od wielu lat wspierają rozwój szkolnictwa, zwłaszcza zawodowego, gdyż to przynosi wymierne korzyści. Przede wszystkim w ten sposób pozyskują wysoko wykwalifikowanych pracowników, zmotywowanych do pracy w danej firmie. Poza tym uniezależniają się od koniunktury na rynku pracy. Wreszcie kontakt spółki z potencjalnymi pracownikami często tworzy wokół niej dobry wizerunek jako pracodawcy pierwszego wyboru. Anwil, spółka należąca do grupy PKN Orlen, przekonuje właśnie gimnazjalistów, że opłaca się uczyć w klasie pod jego patronatem we włocławskim Zespole Szkół Chemicznych. Firma w tym roku objęła patronat nad klasą o profilu technik technologii chemicznej. – Uczniowie będą się uczyć w systemie dualnym – teorię będą poznawać podczas zajęć w ZSCh, a umiejętności praktyczne i doświadczenie zawodowe zdobywać w czasie praktyk w Anwilu. Najlepsi uczniowie otrzymają również ufundowane przez Anwil stypendia naukowe oraz dofinansowanie kosztów nauki, które mogące sięgnąć aż 1,5 tys. zł – mówi Beata Karpińska, kierownik biura prasowego PKN Orlen. Wylicza, że na tę kwotę składają się: dofinansowanie kosztów dojazdu do szkoły przez cały rok szkolny, dopłaty na zakup podręczników, a dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie patronackiej Anwilu tzw. pakiet startowy (plecak, strój sportowy itp.). Najlepsi absolwenci klasy o profilu technik technologii chemicznej będą mogli dołączyć do grona pracowników firmy najwcześniej w 2020 r., o ile klasa powstanie. Dziś w Anwilu zatrudnionych jest ponad 1,2 tys. osób. Z kolei z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie współpracuje Orlen Upstream, zajmujący się poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy i gazu. Współpraca obejmuje m.in. organizowanie staży dla studentów i sponsoring konferencji.

Pozostało jeszcze 80% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"