Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wspieranie szkolnictwa zawodowego pomaga wielu przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników, uniezależnia ich od koniunktury na rynku pracy oraz tworzy dobry wizerunek takich podmiotów.
Giełdowe spółki od wielu lat wspierają rozwój szkolnictwa, zwłaszcza zawodowego, gdyż to przynosi wymierne korzyści. Przede wszystkim w ten sposób pozyskują wysoko wykwalifikowanych pracowników, zmotywowanych do pracy w danej firmie. Poza tym uniezależniają się od koniunktury na rynku pracy. Wreszcie kontakt spółki z potencjalnymi pracownikami często tworzy wokół niej dobry wizerunek jako pracodawcy pierwszego wyboru. Anwil, spółka należąca do grupy PKN Orlen, przekonuje właśnie gimnazjalistów, że opłaca się uczyć w klasie pod jego patronatem we włocławskim Zespole Szkół Chemicznych. Firma w tym roku objęła patronat nad klasą o profilu technik technologii chemicznej. – Uczniowie będą się uczyć w systemie dualnym – teorię będą poznawać podczas zajęć w ZSCh, a umiejętności praktyczne i doświadczenie zawodowe zdobywać w czasie praktyk w Anwilu. Najlepsi uczniowie otrzymają również ufundowane przez Anwil stypendia naukowe oraz dofinansowanie kosztów nauki, które mogące sięgnąć aż 1,5 tys. zł – mówi Beata Karpińska, kierownik biura prasowego PKN Orlen. Wylicza, że na tę kwotę składają się: dofinansowanie kosztów dojazdu do szkoły przez cały rok szkolny, dopłaty na zakup podręczników, a dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie patronackiej Anwilu tzw. pakiet startowy (plecak, strój sportowy itp.). Najlepsi absolwenci klasy o profilu technik technologii chemicznej będą mogli dołączyć do grona pracowników firmy najwcześniej w 2020 r., o ile klasa powstanie. Dziś w Anwilu zatrudnionych jest ponad 1,2 tys. osób. Z kolei z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie współpracuje Orlen Upstream, zajmujący się poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy i gazu. Współpraca obejmuje m.in. organizowanie staży dla studentów i sponsoring konferencji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.