Giełdowe spółki od wielu lat wspierają rozwój szkolnictwa, zwłaszcza zawodowego, gdyż to przynosi wymierne korzyści. Przede wszystkim w ten sposób pozyskują wysoko wykwalifikowanych pracowników, zmotywowanych do pracy w danej firmie. Poza tym uniezależniają się od koniunktury na rynku pracy. Wreszcie kontakt spółki z potencjalnymi pracownikami często tworzy wokół niej dobry wizerunek jako pracodawcy pierwszego wyboru. Anwil, spółka należąca do grupy PKN Orlen, przekonuje właśnie gimnazjalistów, że opłaca się uczyć w klasie pod jego patronatem we włocławskim Zespole Szkół Chemicznych. Firma w tym roku objęła patronat nad klasą o profilu technik technologii chemicznej. – Uczniowie będą się uczyć w systemie dualnym – teorię będą poznawać podczas zajęć w ZSCh, a umiejętności praktyczne i doświadczenie zawodowe zdobywać w czasie praktyk w Anwilu. Najlepsi uczniowie otrzymają również ufundowane przez Anwil stypendia naukowe oraz dofinansowanie kosztów nauki, które mogące sięgnąć aż 1,5 tys. zł – mówi Beata Karpińska, kierownik biura prasowego PKN Orlen. Wylicza, że na tę kwotę składają się: dofinansowanie kosztów dojazdu do szkoły przez cały rok szkolny, dopłaty na zakup podręczników, a dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie patronackiej Anwilu tzw. pakiet startowy (plecak, strój sportowy itp.). Najlepsi absolwenci klasy o profilu technik technologii chemicznej będą mogli dołączyć do grona pracowników firmy najwcześniej w 2020 r., o ile klasa powstanie. Dziś w Anwilu zatrudnionych jest ponad 1,2 tys. osób. Z kolei z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie współpracuje Orlen Upstream, zajmujący się poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy i gazu. Współpraca obejmuje m.in. organizowanie staży dla studentów i sponsoring konferencji.