Technologie usprawnią przewozy i przeładunki

Systemy informatyczne i telekomunikacyjne, automatyzacja, drony i roboty oraz nowoczesny tabor zwiększą efektywność firm.

Publikacja: 08.07.2017 13:00

Drony są coraz częściej wykorzystywane m.in. do poprawiania bezpieczeństwa i efektywności przewozów

Drony są coraz częściej wykorzystywane m.in. do poprawiania bezpieczeństwa i efektywności przewozów realizowanych koleją.

Foto: Archiwum

W szeroko rozumianej branży transportowo-spedycyjno-logistycznej coraz większą rolę odgrywają najnowsze technologie i rozwiązania. Ich popularyzacja sprawia, że przewozy, przeładunki i magazynowanie stają się znacznie efektywniejsze, bezpieczniejsze i szybsze.

Trans Polonia, grupa specjalizująca się w drogowych przewozach paliw, płynnych surowców chemicznych i spożywczych oraz mas bitumicznych, stawia na zmiany ewolucyjne. Firma w dalszym ciągu chce opierać swoją działalność na transporcie cysternowym, do którego stale wprowadza różne udogodnienia technologiczne zarówno w systemach obsługujących realizowane połączenia, jak i unowocześnianiu taboru. – Dodatkowo dzięki rozwojowi nowoczesnego transportu intermodalnego (przewóz realizowany przy wykorzystaniu co najmniej dwóch środków transportu – red.) w kolejnych latach będziemy mogli nawiązywać relacje z nowymi partnerami, nie tylko z Europy – mówi Adriana Bosiacka, dyrektor operacyjny i członek zarządu Trans Polonii.

Przypomina, że obecnie jednym z głównych celów grupy jest realizacja inwestycji w tabor drogowy. W ocenie zarządu użytkowanie nowoczesnego sprzętu wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na koszty transportu. Zakłada, że pierwsze efekty obecnego programu pojawią się w przyszłym roku.

– Całkowita rezygnacja z pracy człowieka w logistyce, np. kierowcy, nie jest realna, natomiast możliwe jest jej istotne wsparcie. To uzyskać można z jednej strony dzięki rozwiązaniom IT, z drugiej – wprowadzaniu do floty nowocześniejszych jednostek wyposażonych w najnowsze rozwiązania techniczne – twierdzi Bosiacka. W jej ocenie postępujące zmiany we wszystkich obszarach pozwolą grupie na świadczenie usług szybciej, taniej i bardziej efektywnie.

Rośnie znaczenie kolei

Również przedstawiciele PCC Intermodal, spółki specjalizującej się w przewozach i przeładunkach kontenerów, stoją na stanowisku, że technologia nie zastąpi człowieka w prowadzonej przez firmę dzielności. Odpowiednie jej zastosowanie powinno jednak pomóc szybciej i sprawniej działać oraz podnosić jakość obsługi przy zachowaniu konkurencyjnej ceny. Spółka przekonuje, że już dziś ma uszyty na miarę system zarządzania przewozami i przeładunkami, dzięki któremu może monitorować pociągi, lokalizować pojedyncze kontenery oraz zlecenia i sprzedaż swoich usług. – Dzięki siatce regularnych połączeń, którą zarządzamy zdalnie z centrali w Gdyni, nowoczesnym jednostkom przeładunkowym w terenie jesteśmy w stanie organizować rocznie już 5 tys. pociągów intermodalnych i efektywnie zdejmować kontenery z długodystansowej drogi na tory. Spółka organizuje dziennie od swoich terminali ponad 400 krótkich odwozów do miejsc przeznaczenia – wylicza Monika Konsor-Fąferek, dyrektor ds. marketingu i rozwoju PCC Intermodal. Dodaje, że największe i najnowocześniejsze usprawnienie w przewozach kontenerów w Polsce pojawi się wraz z budową terminalu Intermodal Container Yard na Pomorzu. Dzięki niemu zostanie też usprawniona obsługa ładunków na linii Bałtyk–Adriatyk.

Zastosowań nowych technologii w prowadzonej działalności poszukuje PKP Cargo. Na jego celowniku są zwłaszcza rozwiązania dotyczące zarządzania i monitorowania przewozów międzynarodowych, transportu intermodalnego, zarządzania infrastrukturą i zasobami ludzkimi oraz usług dodatkowych i wartości dodanych dla klientów. – Jednym z takich przykładów był udział PKP Cargo w Forum Satelitarnym, gdzie start-upy prezentowały zastosowanie technik satelitarnych w monitorowaniu przesyłek w łańcuchu logistycznym – mówi Ryszard Wnukowski z biura prasowego PKP Cargo.

Na nowoczesne rozwiązania transportowe stawia Grupa Lotos, a konkretnie zależna od niej firma Lotos Kolej, drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarów w Polsce. – Poprzez platformę Lotos Tracker klient składający zamówienie może w każdej chwili zobaczyć swoje zlecenie, śledzić na bieżąco, gdzie znajduje się jego przesyłka, a także w którym momencie zostanie dostarczona do miejsca docelowego. Ponadto klient może złożyć zapytanie ofertowe, a także uzyskać informacje dotyczące poprzednich zleceń – mówi Krzysztof Wiktorowicz, członek zarządu Lotos Kolej. Dodaje, że dzięki tej platformie klient ma też w każdym momencie dostęp do wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących zlecenia przewozowego.

W najbliższym czasie firma planuje istotne wydatki na zakup symulatora pracy maszynisty, za pomocą którego będą prowadzone szkolenia. Ponadto inwestuje w nowoczesny tabor. W najbliższym czasie Lotos Kolej pozyska pięć nowych lokomotyw Griffin, wyprodukowanych przez giełdowy Newag. Dołączą one do już eksploatowanych dragonów, również produkcji Newagu, oraz lokomotyw Bombardiera. Planowane są również inwestycje w systemy IT, które w dalszym stopniu będą usprawniać planowanie obsad maszynistów i rewidentów. – Bardzo ciekawym i przyszłościowym rozwiązaniem dla spółki Lotos Kolej może być wykorzystanie dronów do ochrony bocznic, a także składów pociągowych – twierdzi Wiktorowicz.

Usprawnienia w największych koncernach

Nowoczesne rozwiązania w transporcie stosuje Pol-Miedź Trans, kolejowy przewoźnik towarowy, zależny od KGHM. – Pol-Miedź Trans korzysta z systemów logistyki kolejowej umożliwiających planowanie oraz śledzenie i pozyskiwanie szeregu informacji z obszaru eksploatacji taboru. Powyższe rozwiązania są przydatne w procesie zarządzania i planowania – twierdzi Jolanta Piątek, rzecznik prasowy KGHM.

Kolejowa firma prowadzi także stałe analizy rynku w poszukiwaniu nowych możliwości w obszarze technologii. W jej ocenie automatyzacja kolejnych procesów będzie wiązała się z ograniczeniem roli człowieka w logistyce. W niektórych jej obszarach będzie jednak trend odwrotny. Chodzi o zwiększanie roli człowieka jako koordynatora i planisty całych procesów logistycznych.

Firmę kolejową w swojej grupie ma także płocki koncern. – PKN Orlen aktywnie rozwija wykorzystanie nowych technologii w celu optymalizacji transportu produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Zarówno tabor samochodowy, jak i kolejowy śledzone są online za pomocą sygnałów GPS – informuje biuro prasowe spółki. Dodatkowo w ubiegłym roku wdrożono RFID (Radio Frequency IDentification), rozwiązanie pozwalające na precyzyjną lokalizację wagonów kolejowych na bocznicach kolejowych oraz automatyzację procesów związanych z transportem kolejowym.

W celu poprawy nadzoru nad rurociągami należącymi do grupy PKN Orlen do wykonywania ortofotomapy (mapa lotnicza lub satelitarna) wykorzystywane są drony. Ponadto koncern rozważa ich wykorzystanie do wykonywania inspekcji zbiorników magazynowych. – Spółka planuje także wprowadzić innowacyjne metody kontroli grubości ścian zbiorników poprzez wykorzystanie specjalnych robotów, które są w stanie poruszać się po pionowych ścianach. Celem wdrażanych rozwiązań jest przede wszystkim usprawnienie procesów planowania logistyki – tłumaczy biuro prasowe PKN Orlen. Dzięki temu można efektywniej wykorzystywać m.in. flotę cystern kolejowych i autocystern. Drony i roboty pozwalają na osiągnięcie oszczędności w obszarze utrzymania technicznego infrastruktury logistycznej, a dodatkowo mogą pełnić funkcje zwiększające bezpieczeństwo kluczowych składników majątku grupy.

Automatyzacja w magazynach

W logistykę magazynową inwestuje grupa Ciech. Firma m.in. buduje magazyn wysokiego składowania na produkty solne w Janikowie. – Docelowo będzie to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zautomatyzowanych obiektów tego typu w Polsce. Wysoki stopień automatyzacji magazynu pozwoli Ciech Soda Polska (spółka zależna od Ciechu) przede wszystkim na znaczące zwiększenie powierzchni magazynowej – informuje biuro prasowe spółki. Ewentualna ich rozbudowa może w przyszłości jeszcze bardziej zwiększyć dostępną przestrzeń na składowanie produktów solnych. Wysoki stopień zagospodarowania przestrzeni będzie możliwy do osiągnięcia dzięki zastosowaniu tzw. technologii gęstego składowania oraz nowoczesnych wewnętrznych rozwiązań transportowych, w tym systemów przenośników połączonych z automatycznym rozpoznawaniem palet i sterowaniem ich przepływem.

– Pełna automatyzacja nowego magazynu wyraźnie poprawi efektywność kosztów i skróci czas wykonywania operacji wewnętrznych. Odczuwalne będzie na przykład skrócenie nawet o połowę czasu załadunku pojazdów wyrobami gotowymi – zapewnia Ciech. Magazyn będzie wykorzystywany do przechowywania wyrobów gotowych soli suchej (sól spożywcza, przemysłowa, paszowa i tabletki solne).

W automatyzację magazynów inwestuje też zależna firma Ciech Pianki, jeden z największych producentów pianki elastycznej w Polsce. Właśnie rozbudowuje magazyn tzw. bloków długich i modernizuje budynek spedycji. Warta ponad 10 mln zł inwestycja ma umożliwić poprawę efektywności produkcji oraz rozszerzyć portfel oferowanych wyrobów. W ramach tej inwestycji zamontowane zostaną nowoczesne suwnice z chwytakami oraz transportery taśmowe.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy