Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers, uważa, że prezesi wyznaczają kierunek i określają standardy w swoich spółkach. – Ich rola ma największe znaczenie w firmach działających w dynamicznych, mocno konkurencyjnych branżach. Tam, gdzie bariery wejścia są duże, a przedsiębiorstwo ma na rynku bardzo silną pozycję, osoba prezesa nie jest już tak istotna.
Jak tłumaczy Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM, rola prezesa w firmach notowanych na GPW zależy od akcjonariatu spółki. – W firmie produkcyjnej, gdzie głównym akcjonariuszem jest koncern zagraniczny, często rola prezesa sprowadza się do sprawnego zarządzania firmą i realizacji celów (wolumen produkcji, utrzymanie odpowiedniej jakości, sprawne wdrażanie zmian technologicznych), wyznaczonych w centrali – przyznaje. Zupełnie inaczej praca prezesa wygląda np. w firmie z mocno rozproszonym akcjonariatem, gdzie jest on bardziej odpowiedzialny za wyznaczanie kierunku, w którym podąża spółka, tworzenie wizji czy podejmowanie strategicznych decyzji co do jej przyszłości. Zarządzanie bieżącymi sprawami pozostawia zwykle podległym sobie menedżerom. – Większość prezesów spółek notowanych na GPW znajduje się w sytuacji gdzieś pomiędzy tymi ekstremami – uważa Materna. Odmiennie rolę prezesa postrzega także właściciel spółki na tym stanowisku, a inaczej wynajęty menedżer. – Ten pierwszy koncentruje się bardziej na celach długoterminowych, drugiego interesują natomiast bieżący zysk czy cena akcji, czyli czynniki, które warunkują jego dalszą pracę na objętym stanowisku – twierdzi Materna.
Podkreśla jednak, że w każdym przypadku ważne jest, aby na stanowisko prezesa została mianowana osoba posiadająca zarówno cechy przywódcze, jak i wiedzę merytoryczną, i aby otrzymała ona mandat na kierowanie spółką przynajmniej na kilka lat. – Prezes przyniesiony w teczce czy częste zmiany na tym stanowisku w długim terminie nie wychodzą firmom na dobre. Nie jest to także dobrze oceniane przez inwestorów z rynku kapitałowego, którzy nie ufają takim osobom, co znajduje odzwierciedlenie w słabszym niż rynek zachowaniu kursu, gdy w firmie dzieje się dobrze, i w fatalnym, gdy takiej spółce powinie się noga – twierdzi Materna.
Jak dodaje Wańczyk, czytelny i realistyczny plan działania powoduje budowanie więzi zaufania w stosunku do wszystkich interesariuszy, czyli pracowników, akcjonariuszy, obligatariuszy, banków itd. – Ma to przełożenie na wyższą wewnętrzną stopę zwrotu, poprawę rentowności, przychodów i zysków. Przedsiębiorstwo, na czele którego stoi ceniony prezes, to również duża szansa na pozytywne relacje z otoczeniem – wyjaśnia Wańczyk. Jak dodaje, oznaczać to może niższy koszt pozyskiwania kapitału obcego i w rezultacie poprawę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku. To z kolei przekłada się na wzrost zainteresowania inwestorów giełdowych, co oznacza wyższe stopy zwrotu.
Michał Krupiński, Bank Pekao; Menedżer kierujący od czerwca Bankiem Pekao, drugim co do wielkości kredytodawcą w Polsce, doceniany jest m.in. za to, że chwilę po zmianach właścicielskich w Pekao skompletował kompetentny zarząd. Owocem wspólnej pracy jest nowa strategia zakładająca przyśpieszenie rozwoju i jednoczesne utrzymanie wysokich dywidend.