Takich zagranicznych spółek, których akcjami handluje się w symbolicznym stopniu albo wręcz w ogóle, jest znacznie więcej. Wśród nich są chińskie JJ Auto i Fenghua, które przyniosły inwestorom wielkie straty i nie wywiązywały się z obowiązków informacyjnych (GPW zawiesiła handel ich akcjami). Słabo wypadły też niektóre ukraińskie spółki, które licznie debiutowały na GPW kilka lat temu (m.in. Westa, Sadovaya), praktycznie nie handluje się też akcjami bułgarskich Euroholdu, Sopharmy i Starhedge. Podobnie jest z rosyjskim Exillon Energy (wykluczonym niedawno z GPW), estońskim Olympic Entertainment czy sporymi spółkami, takimi jak brytyjski Provident i niemiecki Talanx. W przypadku tych spółek sesja bez jakiegokolwiek handlu nie jest czymś niezwykłym.
Jest jednak grono firm, których płynność jest na tyle przyzwoita, że pozwala drobnym inwestorom na swobodny handel. Wśród nich są przede wszystkim Kernel i AmRest, notowane w mWIG40, oraz MOL, CEZ, UniCredit, Prairie Minging, Asbis, Agroton, mniejsze obroty są akcjami Immofinanz, Avia AM Leasing czy IMC i Ovostaru. Wzięliśmy pod lupę osiem najbardziej płynnych z tego zestawienia.
Okazuje się, że trzyletnie stopy zwrotu z inwestycji w nie są całkiem niezłe. Najwięcej, pomimo zawirowań na Ukrainie, dał zarobić Asbis (275 proc.), dystrybutor sprzętu IT. Zarejestrowany w Hiszpanii AmRest, prowadzący sieć restauracji w Europie, i Agroton, ukraińska spółka rolnicza (dotknięta wojną na wschodzie tego kraju) przyniosły aż 160-proc. zyski. Węgierski MOL, jeden z największych koncernów petrochemicznych w Europie Środkowej, zyskał 60 proc., a Prairie Mining, australijska firma planująca budowę kopalni węgla na Lubelszczyźnie, przyniosła 43-proc. stopę zwrotu. Czeska grupa energetyczna CEZ wyceniana na 52 mld zł (nieco więcej od PKO BP) dała 34 proc. zysku, a ukraiński holding rolniczy Kernel – 24 proc. Jedyną firmą, która w tym czasie przyniosła stratę, jest włoski UniCredit. Finansowy gigant miał problemy kapitałowe i musiał nawet sprzedać akcje Pekao, jednej ze swoich najbardziej dochodowych spółek. Dla porównania WIG zyskał przez ostatnie trzy lata tylko 15 proc. W tym roku stopy zwrotu z akcji naszej ósemki również są w większości dodatnie, z wyjątkiem Agrotonu (-24 proc.) i Prairie Mining (-12 proc.). Indeks szerokiego rynku stracił 6 proc.