Telekomunikacja, bankowość, producenci gier komputerowych i – w coraz większym stopniu – handel to sektory, którym przypisuje się wysoki stopień cyfryzacji własnej organizacji. Z kolei firmy paliwowe, wydobywcze czy budowlane należą do grona przedsiębiorstw, które podejrzewa się o niezbyt wysoki stopień informatycznego zaawansowania.
Tymczasem cyfryzacja procedur w firmie i grupie to zdaniem analityków jedno z ważnych źródeł oszczędności i sposobów na dotarcie do klientów. Dlatego spytaliśmy wybrane spółki z WIG20, na jakim etapie inwestycji w informatyzację są i jak daleka droga jeszcze przed nimi. Co mówią?
Wydatki wciąż duże
Choć operatorzy telekomunikacyjni należą do firm zaawansowanych cyfrowo, nadal dużo wydają na informatyzację. Orange Polska tylko w latach 2015–2017 w systemy i infrastrukturę IT zainwestował blisko 1,4 mld zł, a w tym roku już 220 mln zł.
– Jeszcze kilka lat temu rozwiązania związane z inteligentnymi parkingami, e-fakturą czy rozwiązaniami chmurowymi były innowacyjne, przekładając się choćby na obniżenie kosztów czy zużycia prądu. Wdrożyliśmy rozwiązania ułatwiające sprzedaż wielokanałową, a także łączące w ramach platformy SAP salony własne, agencyjne i magazyn centralny. Kolejnymi krokami będą: uczenie maszynowe, boty i robotic process automation. Rozwijamy także coraz bardziej zaawansowane rozwiązania chmurowe. Liczymy się z tym, że za kilka lat pojawią się zupełnie nowe rozwiązania, które pozwolą na dalsze upraszczanie i ułatwianie prac firmy. Dlatego trudno wskazać, kiedy cyfryzacja się zakończy – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Duży projekt realizuje Grupa Cyfrowy Polsat. – Od pewnego czasu prowadzimy zaawansowany projekt IT, którego celem jest stworzenie jednego systemu sprzedażowego dla grupy, agregującego i docelowo zastępującego wiele dotychczasowych, rozproszonych systemów sprzedażowo-obsługowych. Będzie on obejmował wszystkie kategorie usług, co usprawni działalność naszej organizacji, a klientom zapewni większą wygodę, elastyczność i prostotę w korzystaniu z naszych usług – mówi Olga Zomer, rzeczniczka Grupy Cyfrowy Polsat.