Podobnie jest w przypadku gotówki. Pomimo czerwcowego odpływu fizycznego pieniądza z rynku jest go o 7,7 proc. (27 mld PLN) więcej niż w styczniu. Dane potwierdzają, że Polacy „lubią” mieć gotówkę w portfelu. Aż 80 proc. respondentów nosi fizyczny pieniądz przy sobie – wynika z badania firmy Tavex przeprowadzonego przez Opinia 24. Ciekawe jest to, że są to również osoby młode.
Dla większości Polaków gotówka wciąż jest w gospodarce niezbędna – aż 82 proc. sprzeciwia się jej likwidacji w obiegu gospodarczym. Do głównych powodów, dla których wciąż chcemy używać gotówki, należą m.in. lepsza kontrola wydatków (30 proc.), poczucie niezależności (21 proc.) czy ochrona danych osobowych (17 proc.). Posiadanie w portfelu gotówki jest również udziałem młodych. Przykładowo kwotę powyżej 100 zł w banknotach ma 20 proc. respondentów zarówno w wieku do 24 lat, jak i w przedziale 25–34 lata.
Według danych NBP podaż pieniądza w czerwcu zmniejszyła się o ponad 16 mld zł. Część z tej kwoty przypada również na gotówkę, która wyszła z obiegu.
Drogi pieniądz wyraźnie zmniejsza popyt na kredyty i zwiększa chęć do redukcji zadłużenia. Jak podał NBP w swoim raporcie, liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych w I kwartale 2022 r. była najniższa w okresie ostatnich sześciu kwartałów. Natomiast według czerwcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe o 59,9 proc. spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe.