Na mocy ustawy o usługach płatniczych od sierpnia 2018 r. banki i SKOK zobowiązane będą do oferowania podstawowych bezpłatnych rachunków przeznaczonych dla osób, które do tej pory konta nie miały. Ale już teraz w wielu bankach standardowe oferty dla klientów indywidualnych są upraszczane i po spełnieniu łatwych warunków konta stają się darmowe.
Jako pierwszy zmiany wprowadził Bank Zachodni WBK, tworząc Konto Jakie Chcę. W ślad za nim poszły inne instytucje: Alior Bank i Getin Bank jeszcze w ubiegłym roku, a niedawno Bank Pekao SA.
Konta budowane w wyniku dialogu
Badania przeprowadzone przez Pekao SA pokazały, że klienci przede wszystkim oczekują bezpłatnego konta i karty, rozbudowanej sieci bezprowizyjnych bankomatów, prostej w obsłudze bankowości elektronicznej, atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego oraz dodatkowych bonusów.
Biorąc wszystko to pod uwagę Pekao SA zmodyfikowało swoją ofertę. Zniknęło Eurokonto Mobilne, Kieszonkowe, Intro i Aktywne Plus. W ich miejsce stworzono jeden rachunek – Konto Przekorzystne.
Na podobne zmiany zdecydowały się inne instytucje. Konto Jakże Osobiste zastąpiło trzy dotychczasowe rachunki z oferty Alior Banku: Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości oraz Konta Rachunki w Pakiecie. Klienci Alior Banku korzystający z Konta Jakże Osobistego mają teraz do dyspozycji aż dziewięć korzyści (usług i funkcji), które mogą wybierać, by stworzyć rachunek dostosowany do bieżących potrzeb i sytuacji życiowej. Z kolei Getin Bank wycofał z oferty rachunek Getin Up oraz Getin UP Free, a w zamian wprowadził Konto Proste Zasady.