W ciągu kilku ostatnich lat z samej dywidendy inwestor mógł wyciągnąć nawet kilkadziesiąt procent zysku, jeśli miał w portfelu akcje firm regularnie dzielących się zarobkiem z akcjonariuszami. W długim terminie taka korzyść jest nie do przecenienia.
Udział spółek dywidendowych w portfelu może też znacząco niwelować jego zmienność. Nie bez znaczenia jest również mniejsze ryzyko. Na regularną wypłatę dywidendy pozwalają sobie z reguły firmy o stabilnej sytuacji rynkowej i finansowej, o powtarzalnych wynikach.
– Z reguły są to dobrzy jakościowo emitenci. Sam fakt wypłaty dywidendy świadczy o dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz o gotówkowym charakterze osiąganych zysków. Dlatego w dłuższym terminie, który bardziej obiektywnie i fundamentalnie weryfikuje wartość akcji, często spółki dywidendowe należą do liderów pod względem stóp zwrotu z inwestycji. Tendencję tę potwierdzają analizy dotyczące rynków zagranicznych, gdzie zakres danych obejmuje dziesiątki lat – zauważa Tomasz Manowiec, zarządzający Noble Funds TFI.
Łukasz Bugaj _opinia
analityk Domu Maklerskiego BOŚ
Przy każdym długoterminowym działaniu, dotyczy to również inwestowania, najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja. Każdy powinien wybrać taką strategię, która najbardziej odpowiada jego preferencjom. I gdy to zrobi, powinien ją konsekwentnie realizować. Dla większości osób najlepszą metodą jest systematyczne odkładanie części swoich zarobków. Dodatkową zaletą takiej strategii jest to, że cena zakupu np. akcji jest uśredniana. Unikamy w ten sposób ryzyka, że jednorazowo za dużą kwotę kupimy akcje w momencie, gdy ich cena będzie wysoka. Oczywiście tę strategię można modyfikować. Na przykład można zwiększać zakupy w czasie, gdy akcje są tańsze, a ograniczać w okresie zachwytu nad świetnym stanem gospodarki.
Marcin Materna _opinia
dyrektor departamentu analiz Millennium DM
Indeksy na zachodnich giełdach znajdują się teraz na wysokim poziomie, dlatego ryzyko inwestycyjne rośnie. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest obecnie przeniesienie części środków do spółek dywidendowych. Przy obecnych bardzo niskich stopach zwrotu z lokat czy obligacji stabilne spółki dywidendowe wydają się bardzo dobrą alternatywą. Co prawda kursy ich akcji reagują na zawirowania giełdowe tylko trochę lepiej niż kursy pozostałych podmiotów, ale po spadkach rosną znacznie szybciej. Akcje spółek dywidendowych są dobrym wyborem na długi okres, np. do portfela emerytalnego. Ryzyko, że spółka dywidendowa wpadnie w tarapaty, jest mniejsze w porównaniu z innymi podmiotami.
_co powinieneś wiedzieć: podstawowe pojęcia z zakresu inwestowania na giełdzie
analiza fundamentalna | Analiza sytuacji finansowej spółki i jej otoczenia rynkowego. Stosowana w długim i średnim horyzoncie inwestycyjnym.
C/Z | Wskaźnik cena do zysku (inaczej P/E, czyli Price – Earnings Ratio). To iloraz aktualnej ceny rynkowej spółki i sumy zysków za ostatnie cztery kwartały przypadających na jedną akcję. Gdy spółka notowała straty, wskaźnik nie jest obliczany. Zgodnie z ogólną zasadą spółka jest tym bardziej atrakcyjna, im niższy ma wskaźnik C/Z. Ale trzeba pamiętać, że nie zawsze niska wartość tego wskaźnika oznacza, że warto zainwestować w akcje danej firmy. Dobrym sposobem na ocenę atrakcyjności spółki jest porównanie wskaźników wyliczonych dla przedsiębiorstw z tej samej branży. W ten sposób można sprawdzić, jak spółka jest wyceniana na tle podobnych firm.
Dywersyfikacja | Zwiększenie liczby spółek będących przedmiotem inwestycji i tym samym zmniejszenie wagi oraz wpływu poszczególnych pozycji na wynik całego portfela.
Obroty (wolumen) | Obroty na giełdzie liczone są na dwa sposoby. Pierwszy polega na pomnożeniu liczby akcji, które zmieniły właściciela w interesującym nas okresie, przez ich cenę rynkową. Inaczej mówiąc, jest to wartość akcji, które zmieniły właściciela. Według drugiego sposobu liczenia jest to po prostu liczba sprzedanych akcji. GPW ustala obroty podczas każdej sesji i podaje je do publicznej wiadomości.
Stopa dywidendy | Wyrażony w procentach iloraz dywidendy przypadającej na jedną akcję i ceny rynkowej akcji. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym lepiej dla inwestora.
Stop loss | Zlecenie obronne polegające na ograniczeniu strat poprzez automatyczną sprzedaż akcji, gdy cena osiągnie określoną wartość.
10 złotych zasad dla początkujących
_1. Kupuj to, na czym się znasz i co rozumiesz
„Inwestorze, musisz wiedzieć, co masz w portfelu i dlaczego to masz" – twierdzi Peter Lynch, jeden z najznamienitszych inwestorów i zarządzających. Do portfela inwestycyjnego należy wybierać akcje firm, których biznes rozumiemy.
_2. Bądź dobrze poinformowany Koniecznie trzeba zbierać informacje o spółkach, w których akcje zamierzamy zainwestować. Nie wolno sugerować się tylko opiniami innych inwestorów. To znamienne, że długo potrafimy przygotowywać się do zakupu lodówki, a nieracjonalnie zachowujemy się podczas zakupów na giełdzie.
_3. Opanuj emocje, to zły doradca
Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Jeśli masz do tego skłonność, nie śledź codziennie notowań giełdowych.
_4. Nie podążaj ślepo za tłumem
Gdy większość analityków i komentatorów ma jednolity pogląd, łatwo poddać się ich sugestiom. Niestety, w chwilach kulminacyjnych dla rynku wiele z tych osób po prostu się myli.
_5. Stwórz plan i trzymaj się go
Nie zmieniaj strategii inwestycyjnej pod wpływem emocji. Nie podążaj ślepo za wskazówkami innych, bo nie ma ludzi nieomylnych ani metod doskonałych.
_6. Dywersyfikuj swój portfel
Dzięki zróżnicowaniu portfela ewentualne straty z jednej inwestycji mogą być zrekompensowane zyskami z innej.
_7. Nie ryzykuj więcej, niż mógłbyś stracić bez bólu
Nie kupuj akcji za oszczędności, których będziesz niedługo potrzebować. I nigdy nie rób tego za pożyczone pieniądze.
_8. Graj z trendem, nie przeciw niemu
Pamiętaj, trend giełdowy jest twoim przyjacielem, nie inwestuj wbrew niemu.
_9. Ucinaj straty, póki są małe
Wyznacz kurs, przy którym uznasz swoją porażkę i wycofasz się z inwestycji.
_10. Pozwól rosnąć zyskom
Im dłuższy okres inwestycji, tym spokojniej możesz podejmować decyzje.
_zdaniem doradców
Nie wystarczy kupić akcje i je trzymać
Bierna postawa nie daje żadnych gwarancji wypracowania zysków z akcji nawet w długiej, kilkuletniej perspektywie. Kluczowe znaczenie w ocenie spółek pod kątem wyboru do portfela inwestycyjnego ma analiza fundamentalna. Nie można też zapominać o dywersyfikacji ryzyka, czyli lokowaniu gotówki w akcje spółek reprezentujących różne segmenty rynku i branże. Jedną z polecanych strategii jest inwestowanie w spółki wzrostowe. Alternatywą może być inwestowanie w wartość. Innym sposobem na osiąganie zysku w długim terminie jest postawienie na firmy przynoszące solidny, stabilny dochód w postaci dywidend.