Istnieją dwa sposoby zwiększania aktywności gospodarki przez władze. Pierwszy polega na użyciu narzędzi polityki monetarnej. – Drugi opiera się na narzędziach polityki fiskalnej. Wzrost gospodarczy można osiągnąć dzięki obniżeniu podatków. Jednak to drugie rozwiązanie, w przeciwieństwie do pierwszego, może prowadzić do obniżenia przychodów budżetu. Dlatego też większość państw rozwiniętych chętniej stosuje narzędzia polityki monetarnej – mówi Milena Krasuska, dyrektor ds. operacyjnych Assay Investment.
Najważniejszym narzędziem wpływu na gospodarkę poprzez politykę monetarną są stopy procentowe. Ich obniżanie w celu ożywienia gospodarki od około dziesięciu lat stało się ulubionym zajęciem najważniejszych światowych banków centralnych. Podkreśla, że kilka państw, m.in. Szwecja, Japonia i Szwajcaria, obniżyło stopy poniżej zera tylko po to, aby się dowiedzieć, że takie rozwiązanie nie przynosi już oczekiwanych efektów. Stóp nie można obniżać bez końca, w dodatku istnieje obawa, że ich podwyższenie schłodzi gospodarkę. Banki centralne zaczęły więc stosować bardziej radykalne środki, takie jak luzowanie ilościowe, polegające głównie na wykupie państwowych obligacji na masową skalę. Ponieważ pieniądz stał się tani i łatwo dostępny, jest go na rynku bardzo dużo, szczególnie w systemach bankowych.
Banki mają dość pieniędzy
Instytucje finansowe nie są zainteresowane pożyczaniem ich od klientów detalicznych i płaceniem odsetek. Według danych Europejskiego Banku Centralnego w strefie euro polityka zerowych stóp procentowych przekłada się na oprocentowanie depozytów w przedziale od 0 do 0,3 proc. Natomiast koszt pozyskania kapitału przez przedsiębiorstwa i kredytobiorców detalicznych z reguły nie przekracza 1,5 proc. W Polsce NBP na razie stosuje dodatnie stopy procentowe. Najważniejsza z nich, stopa referencyjna, jest obecnie na poziomie 1,5 proc. Oznacza to, że sytuacja polskich inwestorów nie jest taka zła, jak na przykład w strefie euro.
Stopy procentowe dyktowane przez banki centralne przekładają się na koszt kredytu dla podmiotów gospodarczych i konsumentów. Ale dla inwestorów najważniejsze jest, że przekładają się także na oprocentowanie lokat w bankach.
Nieopłacalne lokaty
Jedynym bankiem, który oferuje oprocentowanie rachunków bieżących, jest Plus Bank. Jednak oferowana stopa procentowa 0,10 proc. oznacza, że za każde 10 tys. zł po roku otrzymuje się... 10 zł odsetek!