BLIK w Pocztowym | Klienci Banku Pocztowego korzystający z aplikacji mobilnej EnveloBank uzyskali dostęp do systemu płatności mobilnych BLIK. Można korzystać z trzech rodzajów usług – płatności w internecie, płatności w sklepach oraz wypłat z bankomatów. W przyszłości usługa będzie jednak rozwijana o kolejne rozwiązania, które umożliwia BLIK, jak na przykład przelewy na telefon.
W internecie taniej | Zmieniają się opłaty za usługi w sektorze bankowym. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego średnia opłata za prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego za I półrocze 2020 r. wyniosła 5,91 zł i w stosunku do drugiego półrocza 2019 r. obniżyła się o 46 gr. Nie zmieniły się ceny przelewów internetowych, ale w górę poszły za to opłaty za przelewy zlecane w placówkach i przez telefon. Średnia opłata za realizację polecenia przelewu składanego w placówce banku wynosiła 8,46 zł, czyli była wyższa o 43 gr niż w poprzednim półroczu. Wzrost opłat dotyczył również takich obszarów, jak wypłaty z bankomatów czy inne operacje realizowane w placówkach. – Przy ustalaniu nowych cenników widać, że preferowana jest obsługa w internecie przy użyciu kanałów zdalnych, a obsługa w oddziałach jest z każdym miesiącem nieco droższa – mówi Przemysław Barbrich, dyrektor zespołu komunikacji i PR Związku Banków Polskich. – Jak się wydaje, zmiany tabel opłat i prowizji w II i III kwartale bieżącego roku wyznaczają kierunek, w którym będzie szedł sektor bankowy.
Łatwiej sie umawiać | Od listopada na wizyty w oddziale Banku BNP Paribas Polska można umawiać się nie tylko telefonicznie lub w aplikacji Booksy, ale również za pośrednictwem strony internetowej. Z nowej możliwości mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, premium, jak i firmy mikro – a także osoby, które nie są jeszcze klientami banku, a chciałyby skorzystać z jego oferty.
Oszukańcze innowacje | Do klientów banków dzwonią osoby podszywające się pod pracowników banku – ostrzegają rzecznik finansowy, policja, a także Alior Bank, ING Bank Śląski, Getin Bank, mBank i Bank Millennium. Przestępcy maskują swój prawdziwy numer telefonu tak, że na ekranie telefonu klienta wyświetla się numer infolinii banku. Pod różnymi pretekstami próbują nakłonić do podania danych osobowych, danych karty płatniczej lub danych niezbędnych do korzystania z bankowości internetowej lub mobilnej. Dodatkowo nalegają, żeby klient zainstalował oprogramowanie do zdalnego dostępu na swoim urządzeniu.