Po ubiegłotygodniowym komunikacie po posiedzeniu Rezerwy Federalnej o wyraźnie jastrzębim przesłaniu w kolejnych dniach poznamy decyzje władz monetarnych z Brazylii, Wielkiej Brytanii, strefy euro oraz Czech. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewają się podwyżki lokalnej stopy procentowej przez wszystkie wymienione gremia decyzyjne, z wyjątkiem Europejskiego Banku Centralnego.

W Brazylii zacieśnienie pieniężne rozpoczęło się prawie rok temu, a stopa referencyjna od tego czasu wzrosła z 2 proc. do 9,25 proc. Utrzymująca się pod koniec 2021 r. inflacja powyżej 10 proc. oraz rosnące oczekiwania inflacyjne skłaniają władze monetarne do decyzji o kolejnym wzroście kosztu pieniądza. Analitycy oczekują, że główna stopa procentowa zostanie podniesiona o 150 pkt baz. Bank centralny Brazylii jest już bliski zakończenia cyklu zacieśnienia pieniężnego, jednak kiedy to nastąpi, będzie w dużej mierze zależeć od danych makroekonomicznych z początku roku.

W Wielkiej Brytanii grudniowy odczyt inflacji na poziomie 5,4 proc. okazał się najwyższy od prawie 30 lat i znacząco wyższy od przewidywań Banku Anglii, który w listopadowej projekcji oczekiwał 4,3 proc. na koniec 2021 r. Sprowadzenie inflacji do celu na poziomie 2 proc. w średnim terminie może wymagać więc większej skali podwyżek, niż wcześniej zakładano. Po zaskakującej podwyżce w grudniu Bank Anglii będzie prawdopodobnie kontynuował cykl zacieśniania monetarnego. Ekonomiści spodziewają się, że na czwartkowym posiedzeniu główna stopa procentowa zostanie podniesiona w górę o 25 pkt baz., do 0,5 proc.

W czwartek poznamy także decyzję czeskiego banku centralnego. Nad Wełtawą stopy procentowe od czerwca 2021 r. wzrosły z 0,25 proc. do 3,75 proc. Presja inflacyjna w dalszym ciągu utrzymuje się znacząco powyżej celu, a grudniowy odczyt na poziomie 6,6 proc. był najwyższym od września 2008 r. Po ostatnim ruchu w górę o 100 pkt baz. pod koniec ubiegłego roku analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewają się kolejnej podwyżki o 75 pkt baz., do 4,5 proc. Notowania kontraktów FRA wskazują, że za trzy miesiące główna stopa procentowa powinna dojść do 5 proc.

Jedynie retoryka Europejskiego Banku Centralneg, mimo wysokiej inflacji się nie zmienia. Grudniowa inflacja wzrosła w strefie euro do 5 proc. i jest na najwyższym poziomie od momentu powstania bloku. Styczniowe dane zostaną opublikowane tuż przed czwartkowym spotkaniem EBC, a rynkowi analitycy spodziewają się spadku inflacji do 4,4 proc.