Rentowności obligacji poszły silnie w górę, a jen zdecydowanie się osłabił. Dzisiaj w nocnym handlu giełdy azjatyckie wyraźnie rosły, co przełożyło się pozytywnie na otwarcie giełd europejskich. Niemiecki indeks DAX ustanowił nowy szczyt trendu wzrostowego, co teoretycznie otwiera drogę do kontynuacji trendu w kierunku 6000. Tempo trwających od połowy lipca zwyżek, mimo ostatniej konsolidacji, jest zbyt duże, co stwarza niebezpieczeństwo nagłej, silnej korekty spadkowej. Na dziennych wykresach utworzyły się negatywne dywergencje oscylatorów. Wolumen na wzrostach był w piątek zauważalnie wyższy, co tłumaczy się głównie ekspiracją opcji na akcje, ale może również wynikać z włączenia się do gry inwestorów kierujących się analizą techniczną. Dzisiaj przy braku istotnych danych ekonomicznych handel przed otwarciem w USA powinien utrzymać się w pozytywnym tonie. Jutro publikowane będą istotne dane w postaci indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Rynek w przeszłości silnie reagował na te dane. Dlatego ich publikacja będzie dobrym pulsem panujących nastrojów. W środę publikowane będą dane Ifo z Niemiec, wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz sprzedaż nowych domów w USA.
[b]EURPLN[/b]
Złoty w porannym handlu zachowuje się podobnie jak eurodolar - zwyżki notowań akcji na parkietach europejskich są obecnie już wycenione i rynek będzie się pozycjonował na jutrzejsze dane Conference Board. Indeks zaufania konsumentów może potwierdzić wcześniejszy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan i będzie gorszy od oczekiwań, co powinno sprowokować korektę na giełdach. Dlatego dzisiaj dolar może być nieco mocniejszy, a złoty słabszy. Silnym wsparciem na EURPLN pozostaje strefa 4,05-4,06. Najbliższym oporem będzie strefa 4,14-4,15.
[b]EURUSD[/b]
Brak istotnych danych w dniu dzisiejszym teoretycznie powinien sprzyjać kontynuacji trendu wzrostowego na eurodolarze. Notowania EURUSD cofnęły się jednak spod oporu technicznego przy 1,4350 i obecnie trwa konsolidacja przy poziomie 1,43. Krótkoterminowy trend wzrostowy jest na razie utrzymany i dopiero przełamanie poziomu 1,4275 otworzyłoby większy potencjał spadkowy. Umocnieniu dolara w dniu dzisiejszym będą sprzyjać oczekiwania na słabszy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Kolejnym wsparciem w przypadku przełamania 1,4275 będzie poziom 1,4230.