Przede wszystkim rozczarowały wyniki przetargu obligacji dziesięcioletnich DS1020. Ministerstwo Finansów sprzedało papiery ze średnią rentownością 5,791 proc. o łącznym nominale 2,43 mld zł, jednak popyt ze strony inwestorów wyniósł zaledwie 2,97 mld zł.
Kolejnym negatywnym czynnikiem był wzrost awersji do ryzyka na świecie spowodowany utrzymującym się niepokojem o zadłużenie części krajów Europy. Duże znaczenie miała tu obawa o kondycję finansów Hiszpanii, dla której rentowności długu znacznie wzrosły w stosunku np. do rentowności niemieckich obligacji skarbowych. W efekcie nastąpiło osłabienie walut krajów emerging markets. Odbiło się to również niekorzystnie na notowaniach złotego, co wiązało się z realizacją zysków z ostatniej fali umocnienia naszej waluty.
W końcu należy wspomnieć również o zbliżających się wyborach prezydenckich, których wynik może mieć także konsekwencje dla rynku finansowego. Wybór Bronisława Komorowskiego ułatwiłby rządowi przeprowadzenie prywatyzacji na większą skalę.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]