Węgierska przecena złotego

Silna przecena węgierskiego forinta położyła się cieniem na notowania polskiej waluty, która kończy dzień osłabieniem o 1,5 gr do dolara i o 3,5 gr do euro. Humorów inwestorom nie zdołała poprawić publikacja dobrych danych o produkcji przemysłowej w Polsce.

Publikacja: 19.07.2010 18:57

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Foto: XTB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska zdecydowały w weekend o zawieszeniu rozmów z węgierskim rządem nt. finansowania, w ramach przyznaje w 2008 roku linii kredytowej. Obie instytucje domagają się wdrożenia dalszych oszczędności, co pozwoliłoby osiągnąć zadeklarowany wcześniej spadek zadłużenia poniżej 3% PKB w przyszłym roku. Wobec twardej postawy węgierskich władz, sprzeciwiających się dodatkowym cięciom wydatków, notowania forinta gwałtownie spadły. Szczególnie spektakularną formę przybrało to w przypadku EUR/HUF. Para ta wybiła się powyżej czerwcowego szczytu i znalazła na najwyższym poziomie od maja 2009 roku.

Pogorszenie nastrojów wywołane doniesieniami z Węgier, miało w poniedziałek decydujący wpływ na notowania złotego. Inne impulsy, w tym publikacja czerwcowych danych o produkcji w Polsce, miały drugorzędne znaczenie. Dane tymczasem zdecydowanie zachęcały do zakupów polskiej waluty. W czerwcu produkcja wzrosła o 7% M/M i o 14,5% R/R, wyraźnie przekraczając rynkowe oczekiwania (odpowiednio 4% i 11,5%) i wskazując na silne podstawy polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny opublikował też raport o inflacji PPI. Pozostała ona w czerwcu na poziomie 1,9% R/R. Z punktu widzenia kształtowania się oczekiwań zmian stóp procentowych, dane te mają neutralne znaczenie. We wtorek w dalszym ciągu obawy o perspektywy węgierskiej gospodarki, mogą mieć potencjalny wpływ na notowania złotego. Jednak już nie tak duży, jak w dniu dzisiejszym. Środek ciężkości powinien przesuwać się w kierunku sytuacji na rynkach globalnych. Dlatego też decydujące znaczenie będą miały dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (pozwolenia na budowy domów i rozpoczęte budowy domów) oraz wynik spółek z Wall Street.

O godzinie 17:30 kurs USD/PLN testował poziom 3,1820 zł, a EUR/PLN 4,1277 zł.

--- Marcin R. Kiepas

[email protected]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum