Pozytywnie zaskoczyły tygodniowe dane z rynku pracy pokazujące spadek nowych zarejestrowań bezrobotnych do 451 tys. (oczekiwano 470 tys.). Co prawda dane są mocno zmienne, jednak na przestrzeni ostatnich kilku tygodni widać pewną poprawę w stosunku do bardzo słabych odczytów z sierpnia. To pozytywny sygnał, choć wymagający potwierdzenia w kolejnych publikacjach. Nie mniejszą ulgą dla inwestorów były dane o bilansie handlowym. Nie chodzi nawet tyle o silne zawężenie deficytu handlowego USA za lipiec(z 49,9 do 42,8 mld USD), co o procesy, które za tym stoją. Czerwcowe dane pokazały bowiem silny wzrost importu, co było zaskakujące przy słabym popycie w amerykańskiej gospodarce, a zarazem znacząco obniżyło szacunki PKB za drugi kwartał. Lipcowe dane sugerują, iż był to raczej odosobniony przypadek.
Umiarkowanie dobre dane z USA są w największym stopniu korzystne dla notowań polskiej waluty. Z jednej strony wpływają one korzystnie na globalny sentyment i oczekiwania co do ożywienia gospodarczego, co zachęca cześć inwestorów do lokowania kapitału na rynkach wschodzących. Z drugiej zaś nie powodują one wzrostu oczekiwań na rychłe zacieśnienie polityki monetarnej w USA, które spowodowałoby umocnienie dolara.
Dobry sentyment ma szansę utrzymać się do końca tygodnia, o ile nastrojów inwestorów nie popsują dane z Chin, które poznamy w nocy naszego czasu. O godzinie 16.20 kurs EURPLN wynosił 3,9330, zaś USDPLN 3,0860.
Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista