Jeśli przebicie drugiej z wymienionych wartości okaże się trwałe, wartość euro względem dolara zyska potencjał do wzrostu w kierunku poziomu 1,3800. Przedstawiony dzisiaj odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów, sporządzanego przez Conference Board wypadł zdecydowanie słabiej od prognoz. Spadł on do poziomu 48,5 pkt, podczas gdy oczekiwano, iż wyniesie 52,5 pkt. Szczególnie martwić może znaczna zniżka składowej tego indeksu odnoszącej się do przyszłości, która jest bardzo istotna dla uczestników rynku. Spadła ona z poziomu 72,0 pkt do 65,4 pkt.
Warto zauważyć, że na publikację tego wskaźnika kurs EUR/USD zareagował wzrostem, co może oznaczać jego powrót do fundamentalnych zachowań. Jest to uzasadnione biorąc pod uwagę perspektywę ewentualnego poluźniania polityki pieniężnej przez Fed, którą kolejne słabe dane z USA zdecydowanie przybliżają. Po publikacji wspomnianego wskaźnika złoto odnotowało wzrost ponad psychologiczną barierę 1300 USD za uncję. Obecnie trudno wskazać poziom, który mógłby zatrzymać zwyżkę wartości surowca. Należy pamiętać jednak, iż jego notowania osiągnęły już tak wysoki stopień wykupienia, iż ryzyko przynajmniej chwilowej korekty wydaje się bardzo duże.
Dzisiaj na rynku kontynuowana była dyskusja na temat skutków pogorszenia się kondycji finansowej irlandzkiego państwowego banku Anglo Irish Bank. Według agencji S&P koszt ewentualnego ratowania tego podmiotu przez państwo może przekroczyć nawet 47 mld USD. Wśród uczestników rynku pojawiły się obawy, że problemy Anglo Irish Bank spowodują obniżenie ratingu Irlandii. Ich niepokój nieco zmniejszył komunikat agencji Fitch w którym stwierdzono, że kraj ten może uniknąć obniżenia oceny wiarygodności kredytowej, jeśli przedstawi wiarygodny plan rozwiązania problemów zagrożonego podmiotu. Zdanie to sprawiło, że zniżka w notowaniach EUR/USD wyhamowała. W najbliższym czasie dyskusja na temat sytuacji w Irlandii może w dalszym ciągu oddziaływać na kurs euro względem dolara, jednak na drugi plan spychać ją będą spekulacje na temat polityki pieniężnej w USA.
W ostatnich godzinach na światowych giełdach utrzymywały się niezbyt dobre nastroje, co wpłynęło negatywnie na notowania złotego względem euro. Kurs tej pary walutowej dotarł w okolice poziomu 3,9800. W nieco dłuższej perspektywie powinien on konsolidować się w przedziale 3,9200-4,0000. Jutro na rynku krajowym kluczowym wydarzeniem będzie publikacja komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Poziom stóp procentowych prawdopodobnie nie zostanie zmieniony, jednak inwestorzy doszukiwać się będą wskazówek na temat tego, czy koszt pieniądza w naszym kraju wzrośnie w najbliższych miesiącach.
[i]Sporządził: