Najważniejszymi wydarzeniami ubiegłego tygodnia na rynkach finansowych było posiedzenie FED oraz raport z rynku pracy w USA. FED zapowiedział skup obligacji skarbowych o wartości 600 mld USD oraz reinwestycję dochodów z wcześniej wykupionych papierów dłużnych w wysokości 250-300 mld dolarów.
Po opublikowaniu komunikatu mieliśmy do czynienia z bardzo gwałtowną reakcją na rynku. Dolar początkowo się osłabił by po chwili się umocnić . Jednak ostatecznie dzień zakończył spadkiem. Takie niezdecydowanie może świadczyć o przesileniu na rynku i możliwym zwrocie. W piątek natomiast poznaliśmy raport z rynku pracy w USA ,który pozytywnie zaskoczył inwestorów i pozwolił na kontynuację umocnienia dolara. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło październiku o 151 tys. wobec oczekiwanych 60 tys. Warto zaznaczyć, że nie tylko bieżący odczyt okazał się powyżej konsensusu rynkowego, ale także dane z poprzedniego miesiąc, które zostały zrewidowane w górę. Jako, że FED programami stymulacyjnymi stara się ożywić przede wszystkim rynek pracy to trwała poprawa na tym rynku może doprowadzić do redukcji wartości programu zakupu obligacji . Tym samym byłby to impuls do silnego umocnienia dolara.
Warto przyjrzeć się sytuacji technicznej jaka panuje na indeksie syntetycznym dolara, gdyż pojawiają się pierwsze sygnały przemawiające za umocnieniem tej waluty w średnim terminie.
USD Indeks
Obecna fala osłabienia dolara rozpoczęła się w czerwcu tego roku. Od tamtej pory dolar indeks stracił ponad 14%. W ubiegły czwartek indeks testował ważne wsparcie na poziomie 76.W przypadku przełamania w/w poziomu następne wsparcie stanowi dołek z listopada 2009 (74,25). Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się konsolidacja pomiędzy 76-78,5 i budowanie bazy pod ruch w górę. Oporem jest linia trendu spadkowego. Obecnie przebiega ona w okolicy poziomu 80. Pokonanie tej linii będzie zapowiedzią silniejszego ruchu wzrostowego.