Jest jeszcze miejsce do nieznacznej aprecjacji złotego

Wtorkowy poranny handel przynosi wycenę złotego blisko wczorajszych zamknięć: EUR/PLN 4,246 PLN, USD/PLN 3,2160 PLN, CHF/PLN 3,522 PLN.

Publikacja: 31.01.2012 10:19

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Wczorajsze spadki polskiej waluty na rynku należy tłumaczyć pogorszeniem się nastrojów na rynkach globalnych – w konsekwencji część inwestorów postanowiła zrealizować zyski na najbardziej ryzykownych aktywach ( a do takich należy polski złoty oraz pozostałe waluty emerging markets, które również partycypowały w zniżkach). Największy ruch spadkowy na złotym pośród walut Europy środkowo-wschodniej (EURPLN +0,58%, EURCZK +0,44%, EURHUF +0,39%) wynikał bezpośrednio z właściwości polskiej waluty. Rynek PLN charakteryzuje się wyższą płynnością i głębokością rynku (ilość zleceń) w związku z czym inwestorzy zagraniczny wykorzystują nasza walutę jako środek ekspozycji na region, jednocześnie minimalizując koszty inwestycji.

Na rynkach globalnych utrzymuje się niepewność związana z tematem greckim, gdzie trwają negocjacje w zakresie restrukturyzacji zadłużenia. Nastroje chłodzą też spekulacje związane z potencjalnym bankructwem Portugalii (oprocentowanie 10-letnich obligacji na rynku wtórnym 17,15%). Wszystko to znalazło odbicie we wczorajszych notowaniach eurodolara, który pomimo, iż wybił opór na 1,315 USD to szybko znalazł się z powrotem blisko tego zakresu.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji w kraju, ani za granicą (więcej emocji może jedynie wzbudzić odczyt indeksu Conference Board o godz. 16:00 charakteryzujący się bardzo wysokimi oczekiwaniami co do publikacji). Dopiero jutrzejsze publikacje dotyczące indeksów PMI dla Strefy Euro i Polski mogą realnie zachwiać notowaniami złotego.

Ponadto podczas dzisiejszego handlu (godz. 14:00) NBP opublikuje oczekiwania inflacyjne osób prywatnych w styczniu. Po grudniowym spadku odczytu w grudniu można zakładać, iż oczekiwania raczej nie wzrosną, lecz wciąż utrzymywać się będą na dość wysokim poziomie. Zwracali na to uwagę również decydenci z RPP podczas ostatnich wystąpień.

Z technicznego punktu widzenia wczorajsza realizacja zysków mieści się w ramach aktualnego krótkoterminowego trendu spadkowego na parach związanych ze złotym. Jak dotąd korekta wzrostowa zatrzymała się na najbliższych oporach, stąd można oczekiwać ponownej próby ruchu aprecjacyjnego na notowaniach związanych z polską walutą. Tym bardziej, iż na koszyku złotego (BOSSAPLN) ciągle jeszcze widoczne jest miejsce do nieznacznego wzrostu. Należy jednak mieć na uwadze, że nastroje mogą się wyraźnie pogorszyć popołudniu z uwagi na najprawdopodobniej przeszacowany odczyt CB oraz kolejne doniesienia z areny europejskiej.

EUR/PLN: Wczorajsze odbicie doprowadziło do testu wspomnianego oporu na 4,265 PLN, gdzie przebiega 50% zniesienia fibo oraz średnia krocząca 200-sesyjna. Aktualnie notowania oscylują blisko wsparcia na 4,23 PLN (szczyty z sierpnia 2011r.) jednak jak pokazały ostatnie sesje jest ono wyjątkowo nietrwałe – dlatego w przypadku sprzyjającej sytuacji na eurodolarze, możemy być świadkami ponownej próby pogłębienia dołków na parze EUR/PLN. Wsparcie 4,23 PLN, 4,2125 PLN. Opór: 4,265 PLN, 4,28-4,30 PLN.

USD/PLN: Zgodnie z wczorajszymi przewidywaniami opór na 3,2562 PLN nie został przełamany w związku z czym nastąpił dynamiczny powrót w rejony 3,20 PLN z szansą (analogicznie jak w przypadku EUR/PLN) na pogłębienie dołków. Wsparcie: 3,19-3,20 PLN Opór: 3,2285 PLN, 3,2562 PLN.

CHF/PLN: Notowania oscylują blisko dolnego ograniczenia konsolidacji w zakresie 3,50 – 3,70 PLN. Sytuacje na tej parze kształtuje się zgoła inaczej niż w przypadku pozostałych crossów ze złotym z uwagi na fakt usztywnienia kursu EUR/CHF na poziomie 1,20 CHF. Kolejne znaczące wsparcie znajduje się dopiero na poziomie 3,47 PLN w związku z czym należy oczekiwać dalszej konsolidacji horyzontalnej. Wsparcie 3,47 PLN, 3,50 PLN, Opór 3,55 PLN, 3,60 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum