Papademos może odejść?

Spekulacje, jakoby premier Grecji Lukas Papademos miał podać się do dymisji w poniedziałek rano obiegły rynki finansowe kilkanaście minut temu.

Publikacja: 03.02.2012 16:21

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Według greckich źródeł (telewizja SKAI) premier miałby podjąć taką decyzję w przypadku, kiedy jutrzejsze spotkanie z liderami partii politycznych popierających rząd nie przyniosło efektów. Drażliwym tematem jest postulowana przez instytucje międzynarodowe wyraźna obniżka minimalnej płacy, która ma być jednym z elementów kolejnego programu reform, na jaki powinni przystać Grecy zanim otrzymają drugi pakiet pomocy finansowej. O tym, że coś może być na rzeczy, świadczą słowa szefa Eurogrupy, który odwołał zaplanowane na poniedziałek spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, które miało być poświęcone wyłącznie Grecji. Ma ono się odbyć w późniejszym terminie.

Niemniej, jeżeli dymisja greckiego premiera miałaby się stać faktem, to w przyszłym tygodniu czekają nas duże zawirowania na rynkach.

Przekazanie środków z drugiego pakietu pomocowego do marca może okazać się mało realne, gdyż presja na dalsze reformy w Grecji jest bardzo duża – zwłaszcza, że jak się okazuje rosną oczekiwania, że drugi pakiet pomocowy powinien zostać zwiększony z 130 do 145 mld EUR. Coraz większy chaos w Grecji zaostrzyłby sytuację wokół Portugalii, a także doprowadził do kolejnych perturbacji na europejskim rynku długu (po całkiem dobrym styczniu).

Wieści w temacie Grecji zmieniają nam układ techniczny na rynkach. W zasadzie prezentowane wcześniej ujęcie 4 godzinowe EUR/USD z zaznaczonym wsparciem w okolicach 1,3075 staje się pomału mało aktualne. Warto przejść na układ dzienny, gdzie przy założeniu, że do wieczora utrzymamy się wokół obecnych poziomów (1,3090), widać już pewną słabość rynku.

Wykres dzienny EUR/USD

Opór wskazywany głównie przez ujęcie tygodniowe (1,3200-1,3250) okazał się być skuteczny, a teraz rośnie ryzyko testu rejonu 1,3030. Jego wyraźne złamanie, potwierdzone spadkiem poniżej figury 1,30 będzie potwierdzeniem, że wracamy do trendu spadkowego. Co gorsza w kolejnych tygodniach mógłby on być dość dynamiczny biorąc pod uwagę fakt, iż w ujęciu tygodniowym w rejonie 1,3260 przebiega linia szyi potencjalnej formacji RGR. Tym samym obserwowane w styczniu odbicie mogło być klasycznym ruchem powrotnym....

Wykres tygodniowy EUR/USD

W sytuacji perturbacji wokół Grecji i na EUR/USD trudno będzie liczyć na to, że złoty pozostanie mocny.

Z prezentowanego w poprzednim wpisie układu koszyka BOSSA_PLN wynika, że znajdujemy się już w kluczowej strefie podażowej, a obecne ruchy to już kosmetyka. Teoretycznie, zatem pole do ewentualnego odwrócenia trendu jest. Tym samym poniższy, karkołomny dość scenariusz zachowania się EUR/PLN w najbliższych tygodniach (ruch ponad 4,40) może nie być do końca aż tak futurologiczny....

Wykres tygodniowy EUR/PLN

Opracował:

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum