Preludium siły dolara

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy stały się pretekstem do umocnienia dolara. Zyskał on wobec wszystkich walut z grona G-10. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,3010, czyli najniższego poziomu od końca kwietnia.

Publikacja: 10.05.2013 10:28

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Foto: TMS Brokers

Najwięcej jednak (ponad 2 proc.) od wczoraj traci japoński jen. Kurs USD/JPY osiągnął maksimum na 101,2. Od rana osłabia się również polski złoty. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,1330, a USD/PLN do 3,17.

Dziś nie poznamy w zasadzie żadnych ważnych danych z największych gospodarek. Krótkoterminowy wzrost zmienności możemy zaobserwować na dolarze kanadyjskim, kiedy to zostaną opublikowane dane z rynku pracy (14:30). Liczba nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu wyniosła 323 tys., czyli najmniej od listopada 2007 roku. Tym samym podtrzymany został widoczny od 4 lat trend spadkowy dla tych danych. Odczyt ponownie pobudził spekulacje o możliwym zmniejszeniu lub zakończeniu luzowania ilościowego ze strony Fed jeszcze w tym roku. Spekulacje podsycił również stojący na czele Filadelfia Fed Charles Plosser, który stwierdził, że nadchodzący spadek bezrobocia poniżej 7 proc. przemawiał będzie za redukcją skali skupu aktywów. W tym kontekście pamiętać jednak należy, że Plosser jest jednym z największych „jastrzębi" w łonie Fed, co więcej w bieżącym roku nie posiada prawa do głosu.

USA: dolar jeszcze zyska

Różnica rentowności długu USA i Niemiec wskazuje, że kurs EUR/USD powinien znajdować się niżej o kilka figur. Za siłą dolara przemawia również swoista cykliczność. W ostatnich dziesięciu latach bowiem maj jedynie trzykrotnie (najrzadziej ze wszystkich miesięcy) przynosił spadek wartości amerykańskiego dolara wobec koszyka walut. Po serii rozczarowujących danych z USA jaką mieliśmy w kwiecień, maj może przynieść odwrócenie tendencji – zwłaszcza przy lekko zaniżonych oczekiwaniach. W sytuacji postępującego ożywienia i rosnących spekulacji o zakończeniu luzowania ze strony Fed, amerykańska waluta w najbliższych miesiącach może zyskiwać na wartości. Nasze prognozy zakładają spadek kursu EUR/USD do 1,27 w okresie trzech miesięcy.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum