EUR/USD odrobił listopadowe spadki

Trzeba przyznać, że dość zdumiewające jest, jaką siłę pokazało euro na przestrzeni listopada.

Publikacja: 28.11.2013 09:09

Konrad Białas

Konrad Białas

Foto: TMS Brokers

Pomimo nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych EBC oraz wielokrotnie podkreślanego gołębiego nastawienia przedstawicieli banku, które podsyca spekulacje o dalszym luzowaniu monetarnym, unijna waluta zdołała z nawiązką odrobić straty do USD z początku miesiąca. Ostatnim pozytywnym akcentem dla EUR stała się informacja o porozumieniu partii kanclerz Angeli Merkel  z socjaldemokratami w kwestii utworzenia koalicji rządzącej. Jakkolwiek osłabienie ryzyka politycznego do pozytywny sygnał, impuls dla waluty wydaje się jednak naciągany, jakby rynek wcześniej przejawiał niepokój w tym temacie. Ale gdy nastawienie inwestorów jest zgodne, to każdy argument za podbiciem wartości waluty jest akceptowalny. Jedynie brytyjski funt broni się przed tym euro-amokiem, pozostając blisko 10-miesięcznych maksimów. Trudno zaprzeczać silnym sygnałom ożywienia w brytyjskiej gospodarce, a opierając się na wskaźnikach wyprzedzających można oczekiwać, że przynajmniej w krótkim terminie zobaczymy kolejne dobre dane. A różnica w oczekiwaniach odnośnie postawy banków centralnych dodaje dodatkowe wsparcie dla GBP.

Przy zamkniętych rynkach w USA, czwartkowe kalendarium publikacji wyczerpuje się jeszcze przed południem. O 9:55 z Niemiec poznamy dane o stopie bezrobocia w listopadzie (prog. 6,9%), a 5 minut później EBC opublikuje raport o podaży pieniądza M3 w październiku (1,9% r/r). W obu przypadkach szanse na reakcję EUR są niewielkie. Większą uwagę powinny skupić dane na temat koniunktury w Eurolandzie (11:00). Indeks nastrojów w gospodarce ma wzrosnąć w listopadzie do 98 z 97,8 miesiąc wcześniej. Wyższy odczyt może wspierać dziś unijną walutę. Dla rynku GBP ważna będzie konferencja prasowa prezesa Banku Anglii Marka Carney'a (11:30. Warto jednak mieć na uwadze, że wtorkowe wystąpienie prezesa w parlamencie (powiedział wówczas, że bank centralny nie będzie się spieszył z podwyżkami stóp, nawet jeśli stopa bezrobocia osiągnie cel 7%), nie przyniosło reakcji funta.

EUR/PLN:

Z racji, że w takie świąteczne dni, jak dzisiejszy, aktywność na rynku walutowym jest minimalna, EUR/PLN powinien utrzymać wczorajszy zakres wahań, tj. 4,1970-4,2050.

EUR/USD:

Kurs w krótkim terminie celuje w 1,3627, choć małe są szanse, aby nastąpiło to jeszcze dziś. Spokojny handel powinien utrzymać kurs ponad 1,3560 z kolejnym wsparciem przy 1,3540.

Konrad Białas

Okiem eksperta
Panika po mało znaczącej informacji – bolączka inwestorów
Okiem eksperta
Świetny kwartał i świetne półrocze na rynkach
Okiem eksperta
Co przyniesie słaby dolar?
Okiem eksperta
Kwantowa przyszłość na kredyt
Okiem eksperta
Inflacja nieznacznie w górę. Co zrobi RPP?
Okiem eksperta
2900 pkt na wykresie WIG20 w zasięgu wzroku?