Rentowności polskiego długu wynoszą 4,545% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło znaczących zmian na rynku walutowym. Złoty w dalszym ciągu pozostaje „przyczepiony" do poziomu 4,20 PLN za euro czekając na mocniejsze impulsy z rynku bazowego. Równocześnie ewentualnie odbicie kwotowań powstrzymywane jest przez utrzymującą się presję podażową na rynku polskiego długu. Rynek walutowy i długu w ostatnich miesiącach wykazywały dość wysoki poziom korelacji, stąd negatywne tendencje (niedawne 11-tygodniowe minima na 10YT) na jednym z nich znajdują odpowiednie odzwierciedlenie na drugim. W szerszym ujęciu kwotowania złotego pozostają jednak stabilne w oczekiwaniu na zaplanowane pod koniec tygodnia dane z amerykańskiego rynku pracy. Większość uczestników rynków czeka na odczyt NFP zakładając, iż pozwoli on ocenić perspektywy ograniczenia programu QE przez FED.
W trakcie dzisiejszej sesji RPP podejmie decyzję w zakresie stóp procentowych. Stopa referencyjna utrzymana zostanie najprawdopodobniej na aktualnym poziomie 2,5%, a większe znaczenie dla rynku może mieć jedynie treść komunikatu po posiedzeniu. Przypomnijmy, iż zdecydowana większość inwestorów zakłada utrzymanie stóp na obecnym poziomie, aż do IV kw. 2014r.
Z rynkowego punktu widzenia polska waluta oscyluje blisko poziomu 4,20 PLN za euro czekając na impulsy z szerokiego rynku. W przypadku zestawienia z USD złoty ustabilizował się powyżej 3,0768 PLN. Konsolidację potwierdza również układ na koszyku BOSSA PLN, który od początku tygodnia znajduje się w rejonie 99,9 pkt.
Konrad Ryczko