Patrząc w kalendarz trudno się dziwić. Jednak już od wtorku zacznie napływać do nas wiele kluczowych danych, które wyznaczą dalsze kierunki ruchów na głównych parach walutowych. Najważniejsza będzie końcówka tygodnia, a to za sprawą minutes BoE, posiedzenia EBC oraz publikacji wniosków o zasiłki dla bezrobotnych z USA. Poza surowymi danymi makro, w środę rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Na konferencji mają się pojawić szefowie większości najważniejszych koncernów na świecie (w tym także z Polski) oraz przywódcy największych gospodarek świata. Motywem przewodnim forum ma być hasło: The New Global Context.
Większość banków oczekuje rozpoczęcia programu skupu obligacji rządowych przez EBC na czwartkowym posiedzeniu. Prognozowane są różne sumy skupu (od 500 do 1000 mld EUR), ale w każdym przypadku perspektywy dla europejskiej waluty są postrzegane jako pesymistyczne. Atmosferę podkręca prezydent Francji François Hollande, który publicznie oświadczył, że EBC w właśnie w czwartek rozpocznie program. Dzisiaj euro jednak lekko zyskuje w stosunku do dolara i para EURUSD znalazła się powyżej poziomu 1,16. Na naszym lokalnym rynku walutowym obserwowaliśmy lekkie osłabienie polskiej waluty. Kurs EURPLN ponownie dotarł powyżej poziomu 4.3200, z kolei amerykańska waluta nieznacznie traciła w stosunku do złotego co sprzyjało spadkom na USDPLN. Rynek surowców także był dzisiaj spokojny. Wraz z początkiem europejskiej sesji traciły ropa Brent i WTI zniżkując o około dolara za baryłkę. Złoto po dynamicznych spadkach na początku notowań utrzymuje się w trendzie bocznym około poziomu 1278 USD za uncję. Na miedzi wciąż kontynuowana jest przecena. Kontrakt terminowy na ten surowiec traci obecnie ponad 2,0%.
Na rynku panuje ewidentna cisza przed burzą. Obfity w wydarzenia kalendarz sprawi, że już we wtorek pojawi się na rynkach większa zmienność. Większość inwestorów czeka jednak na czwartkowe posiedzenie EBC, które bezapelacyjnie będzie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia.
Dział Analiz XTB