Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2932 PLN za euro, 3,7064 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,3075 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,294% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło lekkie umocnienie polskiej waluty wobec EUR i USD oraz lekkie spadki względem CHF. Również na kwotowaniach złotego obserwujemy pozycjonowanie się inwestorów pod dzisiejsze posiedzenie EBC, na którym powinna zapaść długo wyczekiwana decyzja o uruchomieniu programu skupu aktywów w Strefie Euro. Inwestorzy nie są jednak zgodni co do oczekiwań dot. jego sumy bilansowej – wcześniej mówiło się, iż będzie wynosił 500-600 mld EUR, następnie prognozy te zostały podniesione. Ostatnie depesze mówią o prawdopodobnym skupie 50 mld miesięcznie. Wielkość programu i jego egzekwowanie będą tutaj kluczowe, gdyż rynek „gra" pod decyzję EBC już od jakiegoś czasu, a zawiedzenie oczekiwań może przynieść skokową realizację zysków. Krótkoterminowo będziemy świadkami podbicia zmienności i możliwego osłabienia euro, również na parze EUR/PLN, oraz prawdopodobnego podbicia kwotowań CHF/PLN, w wyniku spadków na EUR/CHF. W dłuższej perspektywie warto jednak pamiętać, iż uruchomienie QE w Strefie Euro może być korzystne dla PLN oraz pozostałych polskich aktywów w wyniku obniżenia awersji do ryzyka. W kraju natomiast po lepszych danych dot. produkcji przemysłowej oraz wypowiedziach decydentów z RPP oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych zostały ograniczone, powodując lekkie spadki na wycenie długu oraz stanowiąc czynnik wsparcia dla PLN.
W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy zapiski z ostatniego posiedzenia RPP oraz będziemy świadkami aukcji długu, gdzie MF zaproponuje obligacje o wartości 5-7 mld PLN. Kluczową kwestią będzie jednak wspominane wyżej posiedzenie EBC o 13:45 oraz konferencja po posiedzeniu o 14:30.
Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie umocnienie PLN wobec euro, co należy powiązać z oczekiwaniami wobec EBC. Równocześnie analogiczny ruch widoczny jest na parze związanej z USD, co sugeruje, iż część rynku zakłada możliwy spadek awersji do ryzyka. CHF/PLN pozostaje stabilny w okolic 4,30 PLN.
Konrad Ryczko