Komentarz walutowy DM BOŚ

Publikacja: 25.08.2016 12:25

Notowania EUR/USD – dane dzienne

Notowania EUR/USD – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Odreagowanie wzrostowe na EUR/USD

Wczorajsza sesja na rynkach walutowych upłynęła pod znakiem umocnienia amerykańskiego dolara. USD zyskiwał przede wszystkim względem euro, co poskutkowało zejściem notowań poniżej poziom 1,13 i dotarcie do linii 14-sesyjnej średniej ruchomej w okolicach 1,1240-1,1250. Linia ta posłużyła za krótkoterminowe wsparcie i w rezultacie dzisiaj widzimy odreagowanie wzrostowe na wykresie eurodolara.

Odreagowanie to należy zaliczyć raczej do kwestii czysto technicznych, ponieważ trudno mówić o uzasadnieniu fundamentalnym dla tego ruchu. Indeks instytutu Ifo w Niemczech okazał się gorszy od oczekiwań, co powinno negatywnie wpływać na euro. Warto mieć jednak także na uwadze fakt, że jakiekolwiek dane makro w tym tygodniu są przyćmione przez oczekiwania dotyczące wystąpienia Janet Yellen na konferencji w Jackson Hole. Zarówno dzisiaj, jak i jutro po południu mają zostać opublikowane ważne dane makro z USA, lecz inwestorzy prawdopodobnie będą je analizować pod kątem tego, jak odczyty te mogą wpłynąć na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Po ostatnich jastrzębich wypowiedziach przedstawicieli Fed, większość inwestorów oczekuje, że stopy procentowe w USA zostaną podniesione jeszcze w bieżącym roku (według FedWatch). Jakiekolwiek jastrzębie sugestie ze strony Janet Yellen zwiększałyby prawdopodobieństwo spełnienia się tego scenariusza, co zadziałałoby negatywnie na kurs EUR/USD.

Notowania EUR/USD – dane dzienne

Odrobienie części strat przez południowoafrykańskiego randa

Ostatnie kilka sesji przyniosło dynamiczny ruch wzrostowy na wykresie USD/ZAR. Był to rezultat nie tylko umocnienia amerykańskiego dolara po jastrzębich wypowiedziach przedstawicieli Fed, lecz także kryminalnych zarzutów stawianych Pravinowi Gordhanowi, ministrowi finansów RPA.

Dzisiaj notowania USD/ZAR kierują się jednak na południe. Jest to po części efekt odreagowania spadkowego amerykańskiego dolara, widocznego także na innych parach walutowych z USD. Jednak zniżka ta jest także uzasadniona technicznie, bowiem wczoraj notowania USD/ZAR dotarły do istotnego poziomu oporu w okolicach 14,20. Obecnie służy on jako najbliższa bariera ograniczająca wzrosty.

Okiem eksperta
Rentowności amerykańskich obligacji w górę, a indeksy w dół
Okiem eksperta
Co po wyborach?
Okiem eksperta
Hossa w cieniu kryzysu
Okiem eksperta
I mamy niespodzianki
Materiał Promocyjny
Jakie cechy powinien mieć lider, by reagować na zmiany?
Okiem eksperta
Zwrot z WIG20 na mWIG40 i sWIG80
Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota