Indeks szerokiego rynku na GPW po przebiciu szczytu z 2007 r., na co potrzebował 14 lat, przeszedł w fazę korekty zwyżek, przy czym sam przebieg schłodzenia był nad wyraz stonowany i przybrał formę płaskiej korekty. Ponieważ inwestorzy zagraniczni wciąż generują ponad 50 proc. obrotów akcjami, to warto również mieć na uwadze perspektywę inwestorów dolarowych. MSCI Poland zniósł 23,6 proc. fali wzrostowej trwającej od marca 2020 r. i przejawia ochotę na powrót do zwyżek. Na rynku kapitałowym część uczestników wyraża przekonanie, że na rynku byka zdrowa korekta znosi blisko jedną czwartą wzrostu, po czym następuje powrót do trendu dominującego. W kontekście MSCI Poland warto zaznaczyć, że zmiana indeksu uwzględnia ruch cen akcji spółek oraz notowań USD/PLN, co jest bardzo ważnym uszczegółowieniem w kontekście zmian na USD. Po ostatnim posiedzenie Fedu, na którym główna stopa procentowa została zgodnie z oczekiwaniami na niezmienionym poziomie, brak było informacji dotyczących przyszłej normalizacji polityki głównego banku centralnego, co przekłada się na osłabienie USD (indeks DXY). Słabszy dolar to korzystniejsze środowisko dla surowców, ale i rynków wschodzących, w tym i MSCI Poland. Słabszy USD to również argument za umocnieniem EUR/USD i pośrednio USD/PLN czy innych walut rynków wschodzących. Widoczne umocnienie złotego, węgierskiego forinta czy rubla rosyjskiego zdaje się powyższą hipotezę potwierdzać.
Ponadto umocnienie walut w regionie ma również lokalne paliwo w postaci mocniejszej od oczekiwań podwyżki stopy procentowej na Węgrzech (do 1,20 proc., wobec oczekiwanej podwyżki do 1,10 proc.), a wyższe stopy procentowe to jest jeden z fundamentalnych argumentów za umocnieniem waluty. Przy czym, o ile umocnienie HUF do USD jest intuicyjne, o tyle umocnienie PLN do USD może wydawać się mniej oczywiste, choć wynika z percepcji inwestorów portfelowych, którzy zaliczają forinta węgierskiego i PLN do tego samego koszyka walut.
Powyższe wywody prowadzą po interesującej relacji szans wobec zagrożeń w postaci potencjalnej czwartej fali Covid-19 we wrześniu czy niepewności politycznej w obszarze mediów czy sądownictwa, przy czym te obawy tworzą również przestrzeń do pozytywnego zaskoczenia. ¶