W ujęciu globalnym wydarzeniem drugiego półrocza 2021 r. czy też ostatnich kilku lat jest wyczekiwanie na warunki czy też moment zmiany polityki amerykańskich władz monetarnych. Ponieważ luzowanie ilościowe i skup aktywów przez Fed został zasygnalizowany na sympozjum w Jackson Hole, to aktualnie również inwestorzy z dużą atencją czekali na wystąpienie szefa Fedu. Dlaczego ewentualna zmiana polityki Fedu jest tak ważna? Ponieważ do tej pory występowała duża korelacja (rosnącej) sumy bilansowej Fedu ze wzrostami S&P 500 i inwestorzy zdają się obawiać, iż malejąca suma bilansowa amerykańskiego banku centralnego będzie wywierała presję na notowania indeksów giełdowych.

Co ciekawe w wymiarze globalnym pierwszy bank centralny z grupy krajów rozwiniętych podniósł stopy procentowe z 0,50 do 0,75 proc. i miało to miejsce w Korei Południowej. Natomiast w naszym regionie węgierskie władze monetarne już trzykrotnie podnosiły stopy (aktualnie do 1,50 proc.), czeskie podwyższały koszt pieniądza dwukrotnie (do 0,75 proc.). W tym kontekście warto dodać, iż póki co polskie władze monetarne wstrzemięźliwie podchodzą do zmiany głównej stopy procentowej, która jest na poziomie 0,10 proc. Wydarzeniem lokalnym, mogącym wpływać na postrzeganie inwestycyjne Polski, będzie rewizja ratingu przez agencję Fitch. Warto nadmienić, iż rating odzwierciedla punkt widzenia obligatariuszy i obrazuje zdolność do obsługi zadłużenia, więc długoterminowa ocena perspektyw jednej z trzech największych agencji będzie interesująca.

Nie przesądzając o rozstrzygnięciu wspomnianych kwestii, warto dodać, iż koniec sierpnia czy koniec wakacji to okres tuż przed otwarciem szkół i ryzyka wzrostu transmisji Covid-19. Dynamiczny wzrost stwierdzonych przypadków w Niemczech, za sprawą szybszego zakończenia letnich wakacji, może być czynnikiem ryzyka. Warto jednak dodać, iż postępujący stopień zaszczepienia w Niemczech czy Polsce będzie implikował blisko 50-proc. niższe przełożenie na liczbę osób wymagających hospitalizacji czy podłączenia pod respirator. Okres jesienny jest zazwyczaj postrzegany jako okres krachów, jednakże niski sentyment inwestorów w Polsce, jak i w USA, zdaje się ograniczać ryzyko tąpnięcia. Ostatecznie wydaje się, że rynek zbliża się do rozstrzygnięcia dylematu, jakie będzie drugie półrocze 2021 r., czyli wóz albo przewóz. ¶