Chociaż opinie na temat funduszy emerytalnych na polskim rynku są różne, to jednak OFE wciąż są znaczącą grupą akcjonariuszy w spółkach notowanych na GPW. Co jednak ważniejsze, nie są tylko biernymi obserwatorami tego, co dzieje się w firmach. Starają się także aktywnie uczestniczyć w ich „życiu”, dbając tym samym m.in. o zasady ładu korporacyjnego.
Lista obecności
Nad aktywnością OFE w nadzorze nad spółkami portfelowymi znów po raz kolejny pochyliła się Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. – Fundusze emerytalne sprawują systemowy nadzór korporacyjny nad spółkami portfelowymi. W ramach swoich instytucjonalnych i realnych możliwości dbają o jakość decyzji podejmowanych w spółkach, co ma pozytywny wpływ nie tylko na praktyki rynkowe, ale przede wszystkim na interes członków OFE, mierzony także stopami zwrotu. Chcemy, by nasze działania corporate governance spełniały najwyższe standardy międzynarodowe i służyły w kolejnych latach, jako wzór do naśladowania – wskazuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Czytaj więcej
Mamy dobry czas dla rynku kapitałowego i musimy to wykorzystać. Na GPW musimy najpierw poświęcić czas na uporządkowanie projektów niezwiązanych z rynkiem – mówi Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
Jakie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez IGTE? Okazuje się, że im większe OFE, tym większa aktywność. W 2023 r. trzy największe OFE brały udział średnio w 78 proc. walnych zgromadzeń spółek pozostających w ich portfelach. Wynik ten jest lepszy niż w 2022 r., kiedy to frekwencja rynkowych tuzów oscylowała wokół 73 proc. Podobnie jak w poprzednim roku, tak i w 2023, liderem obecności był OFE PZU, który wziął udział w 88 proc. łącznych WZ i NWZ, a w przypadku nadzwyczajnych walnych zgromadzeń był na 94 proc.
– Z perspektywy PTE PZU kluczowym elementem ładu korporacyjnego spółek portfelowych jest efektywny system zarządczy spółki, pozwalający na transparentne raportowanie i komunikowanie wyników finansowych, umożliwiający identyfikację charakteru ryzyka, efektywności oraz przejrzystości prowadzonej działalności. Właściwie funkcjonujący system ładu korporacyjnego powinien uwzględniać prawa różnych interesariuszy, w tym akcjonariuszy mniejszościowych, którzy poprzez głosowanie zwykłe lub grupami mogą mieć wpływ na skład rad nadzorczych. Niestety, nie we wszystkich spółkach publicznych notowanych na GPW funkcjonuje sprawny ład korporacyjny i nie w każdej z nich respektowane są wszystkie prawa i przywileje różnych grup interesariuszy. Problem poszanowania interesów akcjonariuszy mniejszościowych nie jest jednak wyzwaniem wyłącznie rynku polskiego – wskazuje Artur Paździor, członek zarządu PTE PZU.