- MF wdraża nowy typ obligacji 1-rocznych opartych na stopie referencyjnej NBP, czyli 5,25 proc. – powiedział w środę premier Morawiecki, podczas kongresu Impact’22. Obligacje zaś 2-letnie maja być oferowane z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną.

Szczegóły tej propozycji mają zostać przedstawione w pod koniec maja, a sama nowa oferta ma być dostępna od czerwca. Morawiecki zaznaczył, że będą to papiery bardzo korzystne dla Polaków. - Będą wyznaczały swego rodzaju benchmark - po to, aby wielkie, międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które korzystają na obecnym stanie perturbacji” – mówił.

Czytaj więcej

Pomoc kredytobiorcom. Rząd odkrywa karty, banki liczą straty

Morawiecki wytykał również bankom komercyjnym, że mają duże zyski, ale nie chcą się dzielić nimi z Polakami, utrzymując bardzo niski poziom oprocentowania depozytów i lokat. - „Podczas kryzysu inflacyjnego jest pewna grupa podmiotów, którzy na nim zarabiają. To banki i instytucje finansowe. Mam apel do prezesów banków - przebudźcie się, to niezdrowy model gospodarczy” – mówił premier.

Nowy typ obligacji detalicznych to część tzw. pakietu oszczędnościowego, który premier ogłosił we wtorek, a który ma doprowadzić do podniesienia atrakcyjności oszczędzania. Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała wówczas, że MF pracuje nad kwestią obligacji detalicznych.