Mateusz Morawiecki: wdrażamy nowe typy obligacji detalicznych

Skarb Państwa ma oferować klientom detalicznym obligacja z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej lub wyższej – podje premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 11.05.2022 13:39

Mateusz Morawiecki: wdrażamy nowe typy obligacji detalicznych

Foto: mat.pras. KPRM

- MF wdraża nowy typ obligacji 1-rocznych opartych na stopie referencyjnej NBP, czyli 5,25 proc. – powiedział w środę premier Morawiecki, podczas kongresu Impact’22. Obligacje zaś 2-letnie maja być oferowane z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną.

Szczegóły tej propozycji mają zostać przedstawione w pod koniec maja, a sama nowa oferta ma być dostępna od czerwca. Morawiecki zaznaczył, że będą to papiery bardzo korzystne dla Polaków. - Będą wyznaczały swego rodzaju benchmark - po to, aby wielkie, międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które korzystają na obecnym stanie perturbacji” – mówił.

Czytaj więcej

Pomoc kredytobiorcom. Rząd odkrywa karty, banki liczą straty

Morawiecki wytykał również bankom komercyjnym, że mają duże zyski, ale nie chcą się dzielić nimi z Polakami, utrzymując bardzo niski poziom oprocentowania depozytów i lokat. - „Podczas kryzysu inflacyjnego jest pewna grupa podmiotów, którzy na nim zarabiają. To banki i instytucje finansowe. Mam apel do prezesów banków - przebudźcie się, to niezdrowy model gospodarczy” – mówił premier.

Nowy typ obligacji detalicznych to część tzw. pakietu oszczędnościowego, który premier ogłosił we wtorek, a który ma doprowadzić do podniesienia atrakcyjności oszczędzania. Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała wówczas, że MF pracuje nad kwestią obligacji detalicznych.

Obligacje
Trend kompresji marż
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Obligacje
Z papierów długoterminowych jest jeszcze sporo do wyciągnięcia
Obligacje
Częściowy wzrost zadłużenia dużych deweloperów z Catalyst
Obligacje
MF uprzedza ruch RPP i tnie oprocentowanie obligacji skarbowych
Obligacje
Obligacje mogą zyskiwać
Obligacje
Rynek korporacyjny może się jeszcze rozkręcić