Klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych będzie się poprawiać

Dalsze obniżki stóp w strefie euro przełożą się na powrót do lokowania pieniędzy w nieruchomościach. Deweloperzy będą mogli znów sprzedawać.

Publikacja: 10.06.2024 16:57

Dalsze obniżki stóp w strefie euro przełożą się na powrót do lokowania pieniędzy w nieruchomościach.

Dalsze obniżki stóp w strefie euro przełożą się na powrót do lokowania pieniędzy w nieruchomościach.

Foto: Mat. prasowe

Obniżki stóp w strefie euro, o ile będą kontynuowane, będą wsparciem dla rynku nieruchomości komercyjnych, w tym REIT–ów. Przed weekendem stopa refinansowa i depozytowa zostały obniżone o 0,25 pkt proc., do odpowiednio 4,25 proc. i 3,75 proc.

Stopa główna rzędu 3,5 proc. byłaby wsparciem dla rynku

– W dniu decyzji EBC o obniżce stóp (6 czerwca – red.) miałem okazję spotkać się z zarządami największych europejskich REIT–ów na wydarzeniu organizowanym przez EPRA. Definitywnie był to temat numer jeden podczas każdego ze spotkań, aktywność transakcyjna na rynkach nieruchomości pozostawała od 2022 r. bardzo stłumiona. Wśród uczestników rynku panuje jednak zgoda co do tego, że w ciągu najbliższych miesięcy płynność będzie wracać. Od kilku miesięcy przystępniejsze stają się również rynki długu – mówi Jakub Pacholec, członek zarządu Mount TFI zarządzający notowanym na GPW funduszem Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ, opartym na REIT-ach ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej.

Czytaj więcej

Rynek nieruchomości komercyjnych szykuje się do przebudzenia

– Dla REIT-ów obniżka oznacza również koniec presji związanej z wycenami nieruchomości. Wraz z powrotem finansowania i stopniowym wzrostem aktywności transakcyjnej, a także z uwagi na niższą stopę wolną od ryzyka, yieldy (stopa kapitalizacji – red.) na posiadanym portfelu powinny zakończyć długi okres dekompresji, a wciąż rosnące czynsze powinny dać paliwo do rewaluacji portfeli w górę – ocenia Pacholec. Zwraca jednak uwagę, że znakiem zapytania pozostaje podniesiona o 20 pkt baz. projekcja inflacji ECB na lata 2024 i 2025.

– Nakazuje ona ostrożnościowe podejście do kolejnych obniżek. W mojej ocenie ECB dokona w tym roku jeszcze jednego cięcia, do 3,5 proc. Taki poziom powinien być wystarczający, by koszt kapitału stał się niższy od stopy zwrotu z nieruchomości dla większości segmentów, co wspomoże aktywność inwestycyjną – mówi Pacholec.

Oczekiwanie na poprawę płynności na rynku

Warszawska giełda zmaga się w ostatnich tygodniach z korektą, trudno więc oczekiwać przełożenia decyzji europejskiego banku na notowania spółek z ekspozycją na nieruchomości komercyjne. Pakiet kilku biurowców szykowanych do sprzedaży ma m.in. Echo Investment.

– Zatrzymanie wzrostu inflacji i oczekiwane ożywienie gospodarcze związane ze stopniowym obniżaniem stóp procentowych będą wspierać pozytywne trendy w segmentach rynku, w których działa nasza grupa – mówi Maciej Drozd, wiceprezes Echa ds. finansowych. – Zarówno mieszkaniowym, pod szyldem Archicomu, a także w sektorze PRS i komercyjnym – w szczególności w zakresie najwyższej jakości przestrzeni biurowych. W obecnej sytuacji każda obniżka stóp pomoże osiągnąć większą płynność rynku i będzie sprzyjać powrotowi aktywności inwestorów – dodaje.

Nieruchomości
Monika Kulawińska, CBRE: Pierwsza obniżka stóp dobrym sygnałem
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Nieruchomości
Rynek nieruchomości komercyjnych szykuje się do przebudzenia
Nieruchomości
Ceny mieszkań mocno nie rosną
Nieruchomości
Jak długo żyjemy z kredytem mieszkaniowym? Nawet 30 lat
Nieruchomości
Marlena Kosiura: Rynek kurortów coraz bardziej skomplikowany
Nieruchomości
Kiedy mieszkanie do remontu jest okazją