Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spowolnienie oznacza okazje. Fundusz NREP przejął właśnie dewelopera 7R – w 2021 r. kupił i zdjął z warszawskiej giełdy mniejszego gracza z tego rynku, Biuro Inwestycji Kapitałowych. Fot. mat. prasowe
Na koniec I połowy br. zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce przekroczyły poziom 30 mln mkw., co plasuje nasz rynek za Niemcami i Francją. Jak szacuje firma Colliers, deweloperzy w tym czasie oddali 2,6 mln mkw. (w tym w I kwartale ustanowili rekord, oddając 1,9 mln mkw.), a na koniec czerwca w budowie było 2,1 mln mkw., z czego prawie 60 proc. to obiekty spekulacyjne, a więc stawiane bez uprzedniego pozyskania najemcy, przy czym tylko 39 proc. magazynów w budowie jest wynajętych. Popyt wyraźnie się zmniejszył: w I półroczu sięgnął 2,3 mln mkw., aż o 1,5 mln mkw. mniej rok do roku, w tym 40 proc. to renegocjacje umów (wobec 31 proc. rok wcześniej). Wzrost podaży i spadek popytu poskutkowały wzrostem wskaźnika powierzchni niewynajętej z 3,2 do 6,6 proc. Mimo wszystko czynsze dalej rosły, po skoku w 2022 r. Jak zaznaczają eksperci Colliers, rynek stabilizuje się po intensywnych wzrostach obserwowanych po wybuchu pandemii, a Polsce sprzyjają trendy takie jak nearshoring (przenoszenie produkcji z Azji do Europy) czy wzmacnianie wschodniej flanki NATO.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W I kwartale udział rodzimego kapitału był rekordowy, sięgając prawie 20 proc. REIT-y dałyby tutaj zdecydowanie większe pole do popisu – mówi Katarzyna Gajewska, nowa szefowa działu badań rynku w CBRE.
Biura szybciej znikają z oferty, ponieważ część firm chciała zdążyć z przeprowadzką przed wakacjami. Koszty najmu powierzchni do pracy już są w trendzie wzrostowym. A może być jeszcze drożej.
Wakacje nie w pokoju hotelowym, ale we własnym mieszkaniu? Polskie miasta wypoczynkowe oferują setki gotowych lokali. Jak gruby portfel trzeba mieć, by iść na zakupy?
Nie planujemy tworzyć banku ziemi, stawiamy na szybszy obrót kapitału – mówi Michał Stępień, dyrektor zarządzający rozwojem Speedwella w Polsce.
Popyt na pożyczki już niemal dorównuje temu, który podgrzany był programem „Bezpieczny kredyt”. Konsumenci wierzą, że na dwóch cięciach stóp się nie skończy. Padł nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki.
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań – średnio 4,9 proc. – nie jest dziś imponująca, ale jeśli dołożymy wzrost cen nieruchomości w długim okresie, inwestycja jest warta rozważenia.