Katowice, Bydgoszcz i Gdańsk liderami Rankingu Dostępności Mieszkań

Portal Rynekpierwotny.pl zbadał, w których aglomeracjach klienci mają największy wybór i możliwości finansowe.

Publikacja: 31.08.2023 10:13

Katowice, Bydgoszcz i Gdańsk liderami Rankingu Dostępności Mieszkań

Foto: materiały prasowe

Katowice, Bydgoszcz i Gdańsk znalazły się na czele drugiego „Rankingu Dostępności Mieszkań” przygotowanego przez portal Rynekpierwotny.pl. Dostępność ustalana jest według stanu na koniec czerwca na podstawie relacji cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków (30 proc. wagi), wielkości oferty nieruchomości oraz metrażu (20 proc.), który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt (50 proc.). Pod lupę trafiło 10 największych aglomeracji. Na drugim biegunie znalazły się Warszawa i Szczecin.

- Zwycięstwo Katowic na pewno ma duży związek z wysokim poziomem przeciętnych płac, na który wpływa lokalny sektor wydobywczy. To specyfika stolicy Górnego Śląska, którą trzeba brać pod uwagę. Podobne zastrzeżenia są niepotrzebne w przypadku Gdańska oraz Bydgoszczy, czyli tych miast, które również uzyskały znacznie lepszy wynik od reszty stawki. Warto wspomnieć, że Bydgoszcz to lider ubiegłorocznego Rankingu Dostępności Mieszkań przygotowanego na dokładnie tych samych zasadach. Na drugim końcu rankingowej stawki znajdziemy ex aequo Szczecin oraz Warszawę. Obydwa te miasta wyróżniają się niską dostępnością cenową i kredytową nowych lokali. W przypadku Szczecina proble-mem jest też uboga oferta rynkowa. Jednak mieszkańcy tego miasta w przeciwieństwie do warszawiaków mogą szukać znacznie tańszych ofert na rynku wtórnym - powiedział Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Trzy kryteria

W Katowicach przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto pokrywało zakup 0,87 mkw. nowego lokum (przy średniej cenie 10,5 tys. zł za mkw.), w Bydgoszczy 0,77 mkw. (przy cenie 9,2 tys. zł), a w Gdańsku 0,72 mkw. (przy cenie 12,6 tys. zł). W Warszawie tylko 0,59 mkw. (przy cenie 14,9 tys. zł), a w Szczecinie 0,63 (przy cenie 12,2 tys. zł).

Gdańsk i Bydgoszcz charakteryzowały się w czerwcu największą pulą lokali do wzięcia – w obu przypadkach to 23 oferty na 1 tys. mieszkańców. W Szczecinie było to tylko 12 ofert na 1 tys. mieszkańców, w Warszawie 16. Sytuacja w tym zakresie jest jednak bardzo dynamiczna.

- W Katowicach, Lublinie i Łodzi oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem - przykładowo w Katowicach aż o 34 proc. W Lublinie mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 17 proc. rok do roku, a w Łodzi - o 5 proc. Jednak w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok, np. w Krakowie aż o 34 proc. – wskazał Marek Wielgo, ekspert portali Rynekpierwotny.pl i GetHome.pl.

Trzecie kryterium to dostępność kredytowa rozumiana jako to, ile mkw. nowego lokum na kredyt może kupić singiel oraz rodzina 2+1 – zakładając zarobki w wysokości 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia netto w sektorze przedsiębiorstw. Wyliczenia te eksperci skorygowali o koszty życia adekwatne dla danego miasta.

Na czele znalazły się Katowice, gdzie standardowy kredyt pozwala kupić singlowi 34,4 mkw., a rodzinie 65,6 mkw. Na drugim biegunie znalazła się Warszawa z wynikami odpowiednio 23,5 i 44,7 mkw.

Program „Bezpieczny Kredyt” pozwala na znacznie więcej. W Katowicach singiel może kupić już 55,3 mkw., a rodzina 105,5 mkw. W Warszawie odpowiednio 37,8 mkw. i 71,9 mkw.

- Program „Bezpieczny Kredyt” zapewnia możliwość kupienia o wiele większego lokum. Różnica względem standardowej oferty banku sięga 60 proc. Ta sytuacja wynika z faktu, że krajowe banki zachęcając do zaciągania „Bezpiecznych Kredy-tów” na ogół zrezygnowały z marży przez pierwszych pięć lat. Taka oferta oznacza efektywne oprocentowanie dla klienta wynoszące tylko 2 proc. w ciągu 60 miesięcy - skomentował Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Ranking Dostępności Mieszkań 2023

Punktacja w rankingu dostępności nowych mieszkań:

Katowice - 100 punktów

Bydgoszcz - 96 punktów

Gdańsk - 90 punktów

Wrocław - 84 punkty

Lublin - 83 punkty

Poznań - 83 punkty

Kraków - 82 punkty

Łódź - 82 punkty

Warszawa - 72 punkty

Szczecin - 72 punkty

Nieruchomości
Ceny mieszkań. Czy singiel zostanie skazany na przedmieścia?
Nieruchomości
Wiceprezes Marvipolu: Liczymy na wzrost sprzedaży lokali dzięki większej ofercie
Nieruchomości
Katarzyna Steiner: SEGRO i dekady stabilnych dywidend
Nieruchomości
O REIT-ach w praktyce
Nieruchomości
Niemiecki PRS na celowniku inwestorów. Jest problem
Nieruchomości
Popyt na mieszkania wystrzelił z dnia na dzień