Mieszkań pod klucz chce więcej klientów

Wykończenie metra nowego mieszkania kosztuje 800–3500 zł. Gotowe pakiety to gwarancja utrzymania cen. Popyt na takie usługi powoli rośnie.

Publikacja: 01.10.2022 17:10

Takie wykończenie wnętrz proponują Galerie Venis. Firma współpracuje z deweloperami.

Takie wykończenie wnętrz proponują Galerie Venis. Firma współpracuje z deweloperami.

Foto: mat. prasowe

Wybrać projekt, zamówić materiały wykończeniowe, znaleźć dobrą ekipę. Wyrobić się w czasie, ale przede wszystkim – w budżecie. Nabywcy nowych mieszkań mają wiele dylematów. – Wykończenie mieszkania to nie lada wyzwanie – przyznaje Radosław Pokluda, prezes spółki redNet Dom, która zajmuje się urządzaniem wnętrz.

W dobie galopującej inflacji i powszechnej drożyzny coraz częściej pada pytanie: jak uniknąć podwyżek cen materiałów już po zleceniu prac? Odpowiedzią mogą być pakiety wykończeniowe.

U siebie, na zewnątrz

– W zależności od budżetu i pakietu klient dostaje od nas projekt wraz z wizualizacjami i materiały. Przy ich doborze doradza architekt wnętrz – tłumaczy Radosław Pokluda. Prace są nadzorowane przez koordynatora budowy. – Właściciel nieruchomości ma gwarancję ceny nawet w przypadku mieszkań, które będą odbierane w przyszłym roku – podkreśla Radosław Pokluda. – Minimalizujemy też ryzyko przykrych niespodzianek, jakie mogą się pojawić w czasie remontu. Klienci na wykończenie mieszkania wydadzą tylko tyle, ile rzeczywiście potrzeba.

Prezes podaje, że wykończenie nowego mieszkania kosztuje dziś średnio 1–3,5 tys. zł za mkw. Urządzenie lokalu o podwyższonym standardzie może być droższe.

Eksperci nie wykluczają, że stawki mogą jeszcze pójść w górę ze względu na rosnącą inflację i kryzys energetyczny, co przekłada się na wysokie ceny towarów i usług. Dlatego popularność pakietów wykończeniowych rośnie. Usługi oferuje część deweloperów. – Chcą zapewnić klientom kompleksową usługę. To już nie tylko sprzedaż nieruchomości, ale też pomoc w jej wykończeniu – tłumaczy Pokluda.

Z deweloperami – m.in. z Echo Investment – współpracują także Galerie Venis (GV). Ceny pakietów (w zależności od standardu wykończenia) to 1,2 tys., ponad 1,4 i niemal 2,1 tys. zł za mkw. urządzanego mieszkania. Wszystkie formalności i uzgodnienia klient prowadzi z deweloperem. Nazwy i ceny pakietów u poszczególnych firm mogą się więc nieco różnić. Zakres usług i materiały są bardzo podobne lub takie same. A klient dostaje informację, że wykonawcą będzie GV.

Firma zapewnia, że mieszkanie urządzi w ciągu 90 dni od przekazania kluczy. Jak tłumaczy Anna Czub, dyrektor generalna Galerii Venis, dla firmy pracuje wielu wykonawców. Termin nie jest więc zagrożony.

Dyrektor Galerii Venis ocenia, że oddawanie mieszkańcom w pełni wykończonych lokali to nie scenariusz, ale naturalny kierunek, w jakim zmierza polski rynek.

– Już niedługo standard deweloperski będzie obejmował gotową łazienkę, ułożone podłogi, drzwi wewnętrzne i kuchnię – przewiduje Anna Czub. – Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, by Polska miała się pod tym względem odróżniać od pozostałych krajów europejskich, gdzie taki standard jest normą. Uważam, że dla danego budynku wystarczą trzy opcje wykończenia. Dobry architekt będzie w stanie wyposażyć mieszkania tak, by każde było inne, odpowiadające oczekiwaniom przyszłego mieszkańca – podkreśla.

Zwraca też uwagę na zmiany na rynku finansowym i ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych. – Dla klientów kupujących pierwsze mieszkanie liczy się, by jedna transakcja kredytowa obejmowała także zakup wykończenia – ocenia dyrektor.

U siebie, na zewnątrz

Pytany o oferty wykończenia pod klucz Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, przyznaje, że w czasach szalejącej inflacji gwarancja ceny pakietów dla lokali, które mają być oddane za rok lub nawet później, to „mocny argument”.

– Taka oferta jest domeną dużych specjalistycznych firm, które w ostatnich latach boomu wyrastały jak grzyby po deszczu. Część ściśle współpracuje z deweloperami, którzy na swoich stronach internetowych umieszczają ich oferty pakietów wykończeniowych – tłumaczy Jarosław Jędrzyński. – Własne podmioty do wykańczania i aranżacji wnętrz oraz autorskie pakiety mają tylko nieliczne firmy deweloperskie – np. Dom Development czy Atal – zaznacza.

Z pakietów wykończeniowych korzysta już co drugi klient Atalu.

– Ci mniejsi, ale najliczniej reprezentowani deweloperzy, mają po prostu namiary sprawdzonych firm remontowych, które udostępniają klientom pytającym o możliwości wykończeniowe – tłumaczy Jędrzyński. – Trudno jest więc podać dokładny odsetek firm, które oferują pakiety wykończeniowe i podpisują na nie umowy wraz z umową deweloperską. Na pewno jest to większość z grupy czołowych przedstawicieli branży, a więc najbardziej rozpoznawalnych marek deweloperskich.

Zachcianki inwestora

Ekspert RynkuPierwotnego potwierdza, że popyt na pakiety wykończeniowe u deweloperów powoli, ale systematycznie rośnie. – Dziś jest to od kilkunastu do 20 procent sprzedanych lokali – szacuje. – Dla porównania – w początkach ostatniego ożywienia, czyli mniej więcej w połowie minionej dekady, lokali pod klucz oddawanych przez deweloperów było nie więcej niż kilka procent.

Dlatego liczba firm deweloperskich, oferujących gotowe mieszkania, także powoli rośnie. – Na razie nie jest to jednak niezbędne dla działalności operacyjnej dewelopera. Nie jest to też element walki konkurencyjnej – mówi Jędrzyński. – Dla nabywcy nowego lokum nie jest dziś najważniejsze, czy wraz z umową deweloperską będzie mógł podpisać umowę na wykończenie. Takich ofert także poza firmami jest bez liku.

Ekspert podaje, że najbardziej ekonomiczne, podstawowe wykończenie pod klucz kosztuje 800–1000 zł za mkw.

– Wariant „klasyczny” to koszt 1,2–1,5 tys. zł, a premium – 1,5–2 tys. zł – wskazuje. – Oferta „premium plus”, gwarantująca zaspokojenie praktycznie wszelkich zachcianek inwestora, to wydatek w granicach 2–3 tys. zł za mkw. Stawki te są wyższe niż na początku 2021 r. o ok. 65–70 proc.

Nieruchomości
Niemiecki PRS na celowniku inwestorów. Jest problem
Nieruchomości
Popyt na mieszkania wystrzelił z dnia na dzień
Nieruchomości
Projekt ustawy o REIT-ach w tym roku? Trwają wstępne prace
Nieruchomości
Popyt na mieszkania jest, ale ograniczany przez wysokie ceny i niepewność
Nieruchomości
Ceny mieszkań na rynku wtórnym. Bardzo drogie centra miast
Nieruchomości
REIT-y będą w stanie rozruszać giełdę? Komentują eksperci i sama zainteresowana.