Celon znalazł partnera do leku na depresję. Ale akcje tanieją

Biotechnologiczna spółka Celon Pharma opublikowała raport za I kwartał i podała informację o nowym partnerze w projekcie dotyczącym leku na depresję.

Publikacja: 23.05.2024 13:53

Celon znalazł partnera do leku na depresję. Ale akcje tanieją

Foto: materiały prasowe

Akcje Celonu w czwartek po południu tracą 6 proc. W I kwartale spółka miała 15,7 mln zł straty netto wobec 9,5 mln zł straty rok temu. Strata była wyższa niż oczekiwali analitycy. Zarząd deklaruje, że sytuacja finansowa spółki jest stabilna. W sprawozdaniu finansowym czytamy, że pozycja gotówkowa jest dodatnia i wynosi (na koniec marca 2024 r.) 110,8 mln zł w porównaniu z 114,5 mln zł na koniec 2023 r. Spadek wynika ze spłaty zobowiązań i odsetek leasingowych (3 mln zł).

Celon zapowiada wzrost przychodów

W I kwartale 2024 r. przychody spółki wyniosły 40,3 mln zł wobec 43,9 mln zł rok temu. Sprzedaż krajowa w segmencie leków generycznych ukształtowała się na poziomie 28,3 mln zł, rosnąc o 3 proc. Z kolei sprzedaż eksportowa spadła z 11,8 mln zł do 8 mln zł. Jest to m.in. efekt zatowarowania rynków eksportowych w ostatnim kwartale 2023 r. W kolejnych okresach spółka przewiduje przywrócenie dotychczasowej dynamiki sprzedaży w tym segmencie.

Wzrosty w obszarze sprzedaży generycznej Celon wiąże głównie z wprowadzeniem nowych produktów, m.in. leku Zarixa, którego efekt sprzedaży w Polsce będzie widoczny w pierwszym półroczu 2024 r.

„Spółka systematycznie pracuje również nad uruchamianiem nowych rynków eksportowych dla Salmexu. Projekty rozwojowe obejmujące rynek chiński i amerykański przebiegają planowo, zgodnie z przyjętymi założeniami” - czytamy w raporcie.

Celon ma umowę z Tang. Będzie emisja akcji

Na rynek trafiła też informacja o tym, że Celon Pharma i Tang Capital Management podpisały porozumienie, które przewiduje inwestycję Tang w Celon, utworzenie spółki Novohale Therapeutics oraz przeprowadzenie pierwszego doraźnego badania klinicznego III fazy esketaminy (Falkieri) w depresji dwubiegunowej.

Porozumienie przewiduje inwestycję Tang Capital w Celon, polegającą na objęciu 2 700 000 akcji nowej emisji w formie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy w zamian za wkład pieniężny o łącznej wysokości 40,5 mln zł. Oznacza to cenę emisyjną wynoszącą 15 zł za akcję. Na rynku notowania Celonu obecnie oscylują w okolicach 15,7 zł.

Czytaj więcej

Wyceny biotechnologii vs WIG. Różnica nigdy nie była tak duża

Polska spółka będzie uprawniona do około 80 proc. udziału w zyskach, stratach oraz aktywach netto w Novohale, przy równoczesnym utrzymaniu około 20 proc. udziału w głosach. Władze Celonu podkreślają, że pozwoli to Novohale na niezależne rozwijanie Falkieri oraz prowadzenie badania klinicznego, przy utrzymaniu większości udziału ekonomicznego przez Celon.

Medycyna i zdrowie
Synthaverse ze zleceniem na dostawę szczepionki przeciw gruźlicy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Medycyna i zdrowie
Celon Pharma bliżej sprzedaży jednego z projektów
Medycyna i zdrowie
Pozytywne wiadomości z Celon Pharmy wsparły kurs
Medycyna i zdrowie
Urteste coraz bliżej fazy badań klinicznych
Medycyna i zdrowie
Ryvu robi krok naprzód w walce z białaczką
Medycyna i zdrowie
Pure Biologics liderem wzrostów na giełdzie. Kurs zawisł na widełkach