– To bardzo dobra wiadomość dla naszych akcjonariuszy, pracowników i partnerów biznesowych. Umowa zakłada współpracę strategiczną pomiędzy naszymi firmami w zakresie prowadzenia i finansowania produkcji analogów insulin. To szalenie ciekawy projekt badawczo-rozwojowy i biotechnologiczny. Yifan pokryje w ramach tej umowy koszty związane z przystosowaniem naszej linii produkcyjnej, koszty zakupów substancji niezbędnych do produkcji substancji czynnej na skalę przemysłową. W końcowej fazie projektu pokryje koszty przygotowania do produkcji leku – mówi Robert Neymann, prezes Biotonu. – Cieszymy się z tej umowy. Znacząco przybliża nas do celu strategicznego – wprowadzenia na rynek analogów insulin pod naszą marką. To istotne wsparcie dla naszej firmy, biorąc pod uwagę szacowane przez nas znaczne koszty badań i rejestracji analogów insulin – dodaje.
Umowa nie przewiduje nabycia praw intelektualnych stron, z wyjątkiem udzielenia licencji w zakresie pozwalającym na wykonanie umowy. Jeżeli rezultat prac wykaże, że linia produkcyjna Biotonu jest dostosowana do produkcji leku w formie gotowej, to firma dostanie prawo do korzystania z własności intelektualnej Yifan oraz 25-letnie prawo do produkcji, dystrybucji, rynku, oferowania i sprzedaży produktu na zasadzie wyłączności na terytorium Polski.
Spółka nie zmieniła swoich zapowiedzi z czerwca. Wtedy poinformowała, że jej analogi insulin będą dostępne w sprzedaży za mniej więcej cztery lata, a wydatki związane z badaniami, rejestracją i inwestycjami produkcyjnymi należy szacować na minimum 100 mln euro. Obecnie spółka jest liderem w Polsce i jednym z ośmiu światowych producentów rekombinowanej insuliny ludzkiej.
We wtorek po południu kurs Biotonu rósł o ponad 5 proc. Cena akcji wynosiła 4,94 zł, a wartość obrotu przekroczyła 730 tys. zł. GBC