Jak tłumaczy spółka, wpływ na przychody miała niższa liczba wyświadczonych usług medycznych. Jest to związane z jednej strony z wybuchem pandemii koronawirusa, a z drugiej – z trwającym procesem zmiany modelu biznesowego w Medi-Lynx, spółce zależnej firmy, działającej na terenie USA.
– Wyniki Medicalgorithmics oceniam bardzo źle. Spadek przychodów o 37,1 proc. rok do roku i tak znaczne pogorszenie wyniku operacyjnego niedobrze świadczą o jakości spółki. Weźmy pod uwagę, że według różnych źródeł pandemia koronawirusa generalnie mocno zwiększyła zainteresowanie telemedycyną na całym świecie – ocenia Adrian Kowollik, analityk East Value Research.
Efektem zmiany modelu biznesowego są niższe średnie stawki za badanie i przejściowa niższa liczba świadczonych usług. Najbardziej istotną pozycją w strukturze kosztów działalności operacyjnej spółki, mającą aż 60 proc. udziału, są koszty świadczeń pracowniczych. Zostały one ograniczone o 5 proc. w I połowie roku.
Największy wpływ pandemii koronawirusa na sprzedaż grupy wystąpił w kwietniu. Spółka zaznacza, że od tego czasu obserwuje poprawę w tym obszarze. Dodatkowo w I półroczu sprzedano łącznie 1102 nowych urządzeń PocketECG.
– W kolejnych miesiącach po kwietniu sytuacja się poprawiała i odnotowaliśmy systematyczny wzrost sesji monitoringu i wniosków o płatność. Pandemia negatywnie wpłynęła na nasze plany. Wierzymy, że najgorszy okres jest już za nami – tłumaczy Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics.