Mercator: duży skup akcji i nowy biznes

Spółka podała świetne wyniki za 2020 r. Cały jednostkowy zysk może trafić na program odkupu akcji własnych. Grupa rozważa też rozwój nowego biznesu.

Publikacja: 18.03.2021 07:03

Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora

Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora

Foto: materiały prasowe

Mercator Medical jest producentem rękawic. Wzrost popytu na te produkty, spowodowany pandemią, przełożył się na mocną poprawę wyników giełdowej spółki. Skokowo wzrosła również jej kapitalizacja.

„Mercatora traktujemy nadal jako firmę na dorobku i w zasadzie na początku drogi do bycia – cytując klasyka – nie tylko dobrą, ale wielką, dlatego zrobimy jeszcze bardzo dużo, by rozbudować ten biznes w ciągu najbliższych lat" – zadeklarował w liście do akcjonariuszy Wiesław Żyznowski, prezes i większościowy akcjonariusz Mercatora.

Wyniki i skup akcji

W 2020 r. przychody grupy wyniosły 1,83 mld zł, EBITDA 1,07 mld zł, a zysk netto jednostki dominującej 930,2 mln zł. Poprawa wyników jest imponująca. Dla porównania: rok wcześniej grupa odnotowała 539,7 mln zł przychodów, 24,6 mln zł EBITDA i 2,3 mln zł straty na poziomie netto.

Zarząd spółki podjął uchwałę o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu utworzenia kapitału rezerwowego w kwocie odpowiadającej wysokości całego zysku (jednostkowego) za 2020 r. W planach jest skup akcji. Według propozycji zarządu, nabyte walory zostałyby potem umorzone w drodze obniżenia kapitału zakładowego. Zarząd rekomenduje, aby cena nabycia akcji własnych nie była niższa niż 400 zł i wyższa niż 770 zł. W środę na finiszu sesji za akcję Mercatora trzeba było zapłacić 391 zł po spadku o 1,5 proc.

„W 2021 roku i w następnych latach zamierzamy przekazać akcjonariuszom dużą część wypracowanych zysków" – zadeklarował w liście prezes.

Nowy biznes

Żyznowski zasygnalizował również, że spółka w tym roku może zdecydować się na rozwój nowego biznesu. Szczegóły na razie owiane są tajemnicą.

"W 2021 roku z dużym prawdopodobieństwem zdecydujemy się na rozwój nowego biznesu i poczynimy pierwsze kroki w celu jego stworzenia. Biznes ten oczywiście będzie wyrastać z dotychczasowego potencjału – w tym kompetencji, finansów i wizerunku – Mercatora. Będzie on tworzył synergiczną całość z naszym obecnym biznesem, aczkolwiek powinien zarazem otwierać nowe możliwości, zwłaszcza w zakresie innowacyjności i skalowalności" – czytamy w liście. Mercator jest w trakcie tworzenia nowej strategii, uwzględniającej program inwestycyjny. Pod uwagę brana jest m.in. rozbudowa zakładu, wybudowanie kolejnych fabryk w Tajlandii lub budowa fabryk w innym kraju. Wśród analizowanych opcji są też akwizycje.

Medycyna i zdrowie
Rękawice poprawiają wyniki Mercatora
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Medycyna i zdrowie
Celon pociągnął indeks w dół
Medycyna i zdrowie
Celon znalazł partnera do leku na depresję. Ale akcje tanieją
Medycyna i zdrowie
Biotechnologiczna spółka idzie na giełdę
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Medycyna i zdrowie
Neuca pochwaliła się zyskami za I kwartał
Medycyna i zdrowie
BioResearch Pharma planuje IPO i debiut na NewConnect