Reklama

NASDAQ 100 najsłabszy

Rynki zagraniczne kontynuują trendy spadkowe. Wprawdzie w większości mają one jeszcze krótkoterminowy charakter, ale pojawia się coraz więcej sygnałów mogących świadczyć o przedłużeniu się niekorzystnych tendencji. Podstawową przesłanką do takiego twierdzenia jest wykres NASDAQ 100. Przecena czołowych spółek zaawansowanych technologicznie z rynku amerykańskiego, doprowadziła do spadku ich indeksu poniżej lutowego dołka, utworzonego na wysokości 1348 pkt.

Publikacja: 12.04.2002 19:18

Tym samym na wykresie NASDAQ 100 faktem już jest średnioterminowy trend spadkowy. Kwestią czasu jest więc aby ten sam sygnał sprzedaży pojawił się na wykresie indeksu szerokiego rynku (NASDAQ Composite).

Niewiele lepiej jest na wykresach indeksów starej ekonomii. Średnia przemysłowa Dow Jones podczas czwartkowej sesji zniosła pokaźne wzrosty z dnia wcześniejszego i osiągnęła najniższy poziom od początku marca br. To, oraz fakt, że indeks spadł poniżej wsparcia wyznaczanego przez styczniowe maksimum (10 259 pkt.), realnym czyni dalszą przecenę, która najbliższe wsparcie znajdzie dopiero na poziome dołka utworzonego na przełomie stycznia i marca br. (9618 pkt.). Szansę na powstrzymanie zniżek może dać pokonanie spadkowej linii trendu, która znajduje się teraz w okolicy 10 350 pkt. Średnioterminowe wskaźniki analizy techniczne dość wyraźnie jednak sugerują, że szczyt mamy już za sobą, co raczej oddala taką możliwość.

Niewiele więcej nadziei na zatrzymanie trendu spadkowego może dawać wykres S&P500. Tutaj losy byków w dużej mierze zależą od zachowania się indeksu na poziomie 1080 pkt. Dopóki wsparcie to jest niepokonane istnieją szanse, że S&P500 zawróci w kierunku górnego ograniczenia średnioterminowego trendu bocznego (1170 pkt.). Przełamanie 1080 pkt. będzie natomiast groziło spadkiem do 990 pkt. Taki poziom wynika z wysokości tworzącej się na wykresie formacji podwójnego szczytu.

Niekorzystne sygnały płynące z rynków amerykańskich powielają indeksy europejskie. DAX wykonał ruch powrotny do wsparcia (5 245 pkt.) tworzonego przez lokalny dołek z 13 marca i najprawdopodobniej wraca już do trendu spadkowego, którego celem jest 4750 pkt.

Grzegorz Uraziński

Reklama
Reklama
Komentarze
Popyt nie słabnie
Komentarze
Czekanie na dane makro
Komentarze
Game over?
Komentarze
Korekta euro to ulga dla EBC
Komentarze
Stopy znów bez zmian
Komentarze
E-rejestr fundacji rodzinnych na już
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama