Reklama

Komentarz poranny Palladia.pl - rynek eurodolara

Komentarz Początek azjatyckiej części piątkowego handlu nie był udany dla dolara. Zielony stracił na wartości zarówno w stosunku do euro jak i do jena. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3070, a kurs USD/JPY spadł do 102,40. Rynek zareagował wyprzedażą zielonych na wczorajsze, wygłoszone na forum ekonomicznym w Davos słowa ekonomisty Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Publikacja: 28.01.2005 09:10

Yu Yongding powiedział, że nadszedł czas na zrewaluowanie juana.

W kolejnych godzinach sesji amerykańska waluta zyskiwała już jednak na wartości. Chińskie władze monetarne podkreśliły szybko, że słowa Yongdinga nie są odzwierciedleniem stanowiska rządu. Dolarowi pomogły również słabe dane makro z Japonii o produkcji przemysłowej oraz wydatkach gospodarstw domowych.

Na początku europejskiej części handlu kurs EUR/USD znajdował się w okolicy poziomu 1,3020/30, czyli dziennego minimum a kurs USD/JPY przy 103,25/30 (max. 103,36).

Prognoza

Rynek z niepokojem oczekuje na bardzo ważne, także z punktu przyszłotygodniowego posiedzenia FED, dane makro z USA o PKB. Analitycy szacują, że tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale wyniosło 3,5 proc. (Reuters) - 3,6 proc. (DJ/CNBC) po 4,0 proc. w III, 3,3 proc. w II oraz 4,5 proc. w I kwartale. Roczny wzrost ma zdaniem analityków wynieść 4,4 proc. i ma być najwyższy od 1999 r.

Reklama
Reklama

Gdyby nie publikacja danych z USA to przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami parlamentarnymi w Iraku w ciemno można byłoby zagrać na osłabienie się dolara. No cóż, ale informacje o PKB są. W oczekiwaniu i być może w reakcji na nie powinna się utrzymywać wzrostowa presja na dolara.

W takich warunkach, po nieudanej próbie trwałego przebicia się w górę powyżej poziomu 1,3050/60 nie jest wykluczone, że cena euro spadnie nawet do 1,2947 tj. do minimum z 25 stycznia, lub nawet do kluczowego wsparcia na 1,2925. W okolicy tych poziomów powinny pojawić się już jednak ponowne oferty na zakup wspólnej waluty. Opory zlokalizowane są na poziomie 1,3122 (czwartkowe maksimum) oraz 1,3127 (szczyt z 17 stycznia). Dopiero trwałe wyjście powyżej drugiej z tych barier otworzy drogę do wzrostów w kierunku 1,3292 (szczyt z 12 stycznia).

Opracował:

Marek Nienałtowski

Komentarze
Popyt nie słabnie
Komentarze
Czekanie na dane makro
Komentarze
Game over?
Komentarze
Korekta euro to ulga dla EBC
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Komentarze
Stopy znów bez zmian
Komentarze
E-rejestr fundacji rodzinnych na już
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama