W dalszym ciągu rynek potrzebuje większej liczby potwierdzeń w postaci lepszych danych z gospodarki amerykańskiej, by sentyment do USD się poprawił. Być może lepszą passę dla dolara rozpoczną opublikowane dziś dane na temat inflacji PPI, przepływów kapitałowych, produkcji przemysłowej oraz wykorzystania mocy produkcyjnych. Dolar znajduje się na bardzo wykupionych poziomach a indeks dolarowy zbliża się w okolice minimum z grudnia 2005r, co sprawia, że ryzyko wystąpienia ruchu korekcyjnego jest duże. Dodatkowo, zarówno eurodolar jak i funtdolar napotykają silny opór w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach.
EURPLN
Wczorajsze notowania złotego charakteryzowała stosunkowo niewielka zmienność, głównie za sprawą niewielkiej zmienności na rynku eurodolara. Silne opory techniczne wyznaczają okolice 3,75/76 oraz 20-okresowa średnia na wykresie dziennym. W tym rejonie znajduje się również 50% zniesienia fib ostatniej fali spadkowej z poziomu 3,7794 na 3,7389. Najbliższym wsparciem pozostają rejony 3,74. Sądzimy, że dziś losy EURPLN będą uzależnione od wydarzeń na rynku międzynarodowym. Należy jednak mieć na uwadze, że złoty powrócił do trendu wzrostowego i jak na razie nie ma czynników, które mogłyby wpłynąć na jego osłabienie. Wszelkie odbicia korekcyjne wywołane na przykład korekcyjnym umocnieniem się dolara w dalszym ciągu wykorzystywalibyśmy do zajmowania krótkich pozycji w EURPLN.
EURUSD
Dolar obronił w dnu wczorajszym piątkowe minimum w stosunku do euro. Kurs EURUSD pozostawał dość stabilny, utrzymując się w granicach wyznaczonych przez górne i dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Sądzimy, że sygnałem do umocnienia się dolara będzie dopiero wyłamanie się z kanału i negacja wzrostowej formacji ukształtowanej na poziomie 1,3756. Silne wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,3720, wynikającym ze zrównania się fal korekcyjnych a także 38,2% zniesienia fib ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,3568. Dziś zapoznamy się z indeksem koniunktury ZEW z Niemiec, jednak najważniejsze dla kurs EURUSD będą dane z gospodarki amerykańskiej. Widzielibyśmy możliwość umocnienia się dolara w wyżej wspomniane rejony, a lepsze dane z USA mogą być do tego bodźcem. Powrót powyżej rejonów 1,3800 może zaowocować dalszym osłabieniem się dolara w rejon opóru wynikającego z górnego ogranicenia kanału wzrostowego w rejonie 1,3830.