Przedłużająca się konsolidacja sugeruje, że wybicie powinno być znaczące i możemy oczekiwać dużych zmian kursów. W przypadku niekorzystnej dla dolara obniżki stopy o ponad 25 punktów, najbliższym celem dla kursu EUR/USD będzie poziom 1,40 lub nawet 1,41. Jednakże w przypadku braku obniżki powinniśmy obserwować dynamiczny proces odrabiania ostatnich strat przez amerykańską walutę.
Uzależniony w ostatnim czasie od rynku zagranicznego kurs rodzimej waluty powinien na kolejnych sesja także wykazywać dużą korelację z sytuacją na głównych parach walutowych.
Opublikowane dziś dane makroekonomiczne pomimo tego, że w większości były istotne, w obecnej sytuacji rynkowej nie zdołały znacząco wpłynąć na zachowanie kursów. Najważniejsza publikacja, czyli inflacja PPI core w VIII (m/m) okazała się wyższa od prognozy 0,1% i w rzeczywistości wyniosła 0,2 %. Jest to ważna publikacja, ponieważ w obliczu rosnącej inflacji, FED ma utrudnioną decyzję jeśli chodzi o obniżkę kosztu pieniądza. Wydaje się, że coraz bardziej prawdopodobna jest obniżka maksymalnie o 25 punktów.
Poznany rano indeks ZEW we wrześniu z Niemiec zaskoczył negatywnie inwestorów. Oczekiwane -15,5 punktu było zbyt optymistyczną prognozą i w rzeczywistości indeks wyniósł -18,1 pkt. Teoretycznie informacja ta powinna osłabić euro.
Wobec dużej ilości opublikowanych dziś danych oraz wieczornej decyzji w sprawie kosztu pieniądza w Stanach wydaje się, że dzisiejszy wieczór i jutrzejszy poranek powinny przynieść rozstrzygnięcie obecnego pata. Kierunek wybicia zasugeruje ruch na kolejne tygodnie.