Krzywa rentowności zwiększyła nachylenie, spread 2/10 lat zwiększył się do 53 pkt co jest wynikiem pojawienia się obaw o możliwy wzrost inflacji. FED może nie porzucił walki z inflacją, lecz odłożył ją na półkę, komunikat był jasny w tym względzie: teraz większym problemem są rynki i gospodarka. Różnica pomiędzy obligacjami indeksowanymi inflacją (TIPS) a regularnymi obligacjami (rynkowa miara oczekiwań inflacyjnych w trakcie okresu życia obligacji) wyraźnie wzrosła. Nie uszło to na pewno uwadze inwestorów. Uważamy, że FED nie będzie chciał dopuścić do tego aby oczekiwania inflacyjne się rozwinęły i może być tak, że przynajmniej retoryka będzie ostrzejsza. FED będzie musiał balansować pomiędzy utrzymywaniem oczekiwań inflacyjnych w ryzach a działaniami w celu wzrostu poziomu zaufania i pewności na rynkach kredytowych. Z tego powodu zarówno giełda, obligacje jak i dolar nie powinny poruszać się w silnych trendach, tylko powinny następować solidne korekty i okresy konsolidacji.
EURPLN
Osłabienie złotego było wczoraj chwilowe i pod koniec dnia EURPLN spadł ponownie w okolice wsparcia technicznego przy 3,7670. Słaby dolar i wzrosty cen akcji nadal sprzyjają rynkom wschodzącym i złotemu. Odwrotna korelacja złotego do dolara jest wyraźnie widoczna. Celem umocnienia jest minimum poniżej 3.74, skąd może nastąpić jeszcze około 2 groszowa korekta. Preferujemy sprzedaż EURPLN na wzrostach. Przed wczoraj wzrost EURPLN powstrzymała (oprócz przełamanej linii trendu) średnia 60 okresowa na wykresie 4h, pokazuje ona dobrze nachylenie trendu. Uważamy, że można się nią sugerować jeśli chodzi o poziomy do otwierania krótkich pozycji.
EURUSD
Przy pogarszające się wskazania głównych wskaźników makroekonomicznych oraz oczekiwania odnośnie spadku stóp procentowych nie pozostawiają dolarowi dużych szans. Jedyne, co może pomagać to wzrost oczekiwań inflacyjnych i spadek cen 10-latek, lecz te czynniki powinny raczej spowolnić wzrosty, a nie je zatrzymać. Poziom 1.40 zostanie w końcu przełamany, lecz musi minąć trochę czasu. Jest to faktycznie bardzo silny poziom techniczny (linia trendu długoterminowego na wykresie tygodniowym), może być broniony ze względu na opcje barierowe. Dlatego rynek może reagować nerwowo i wszyscy będą raczej chcieli kupować na korektach. Rekomendujemy zakupy przy 1.3950. Celem jest okolica 1.41/42.